W Juracie rozpoczęło się spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, inaugurujące obchody 30-lecia formatu V4. Polska od 1 lipca 2020 roku sprawuje prezydencję w Grupie.
Nic, co ważnego dzieje się w tym regionie, nie może dziać się bez Polski. Nic o nas bez nas w regionie – powiedział minister Krzysztof Szczerski o...
zobacz więcej
Dwudniowy szczyt liderów państw Grupy Wyszehradzkiej rozpoczął się od ceremonii oficjalnego powitania prezydentów: Milosza Zemana, Janosa Adera i Zuzany Czaputovej przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Andrzej Duda gości prezydentów: Czech, Słowacji i Węgier w Rezydencji Prezydenta RP na Mierzei Helskiej, w Juracie.
We wtorek prezydenci wezmą udział w pierwszej sesji plenarnej zatytułowanej „30–lecie Grupy Wyszehradzkiej – współpraca europejska i transatlantycka”. Po jej zakończeniu odsłonią tablicę pamiątkową z okazji 30–lecia V4. We wtorek po południu prezydenci zabiorą głos podczas drugiej sesji plenarnej poświęconej kwestii odbudowy gospodarczej po pandemii COVID–19.
Zobacz także: Witek po spotkaniu V4: Zaproponujemy UE drogę wyjścia z kryzysu
W środę przed południem odbędzie się trzecia sesja pt. „Bezpieczeństwo energetyczne i polityka klimatyczna”. Po zakończeniu szczytu odbędzie się konferencja prasowa prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej podsumowująca jubileuszowe obrady.
Kraje Grupy Wyszehradzkiej popierają rozszerzenie Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich. W Budapeszcie odbyło się spotkanie szefów MSZ tzw....
zobacz więcej
Polska sprawuje prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej od 1 lipca 2020 r. i zakończy ją 30 czerwca tego roku. Po Polsce przewodnictwo w V4 przejmą Węgry.
Grupa Wyszehradzka (V4) jest nieformalną regionalną formą współpracy: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę powstania V4 przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy to prezydenci Polski – Lech Wałęsa i Czechosłowacji – Vaclav Havel oraz premier Węgier József Antall podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację określającą cele i warunki współpracy.
Od 2004 r. wszystkie kraje V4 są członkami Unii Europejskiej, a Grupa Wyszehradzka stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach dotyczących regionu i UE.