RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hakerzy chcieli zatruć wodę. Powstrzymano ich w ostatniej chwili

Ilość wodorotlenku sodu, która dostała się do wody, była minimalna(fot. B.Allsopp/Loop/Universal Images Group/Getty Images)
Ilość wodorotlenku sodu, która dostała się do wody, była minimalna(fot. B.Allsopp/Loop/Universal Images Group/Getty Images)

Hakerzy włamali się do systemu komputerowego zakładu uzdatniania wody i próbowali dodać do niej niebezpieczną ilość wodorotlenku sodu – powiadomił szeryf hrabstwa Pinellas na Florydzie. Zakład ów uzdatnia wodę dla ok. 15 tys. mieszkańców miejscowości Oldsmar. Próba skażenia wody została udaremniona.

Hakerzy chcieli zatruć wodę. Powstrzymano ich w ostatniej chwili

Hakerzy włamali się do systemu komputerowego zakładu uzdatniania wody i próbowali dodać do niej niebezpieczną ilość wodorotlenku sodu – powiadomił...

zobacz więcej

Hakerzy zdalnie uzyskali dostęp do oprogramowania o nazwie TeamViewer na komputerze jednego z pracowników zakładu, aby przejąć kontrolę nad innymi systemami. Następnie zwiększyli ilość wodorotlenku sodu, znanego też jako ług, stosowanego w procesie uzdatniania wody.

Substancja ta jest zwykle używana w małych ilościach do kontroli poziomu kwasowości wody. W większym stężeniu jest niebezpieczna dla zdrowia.

Pracownik zakładu zaalarmował pracodawcę, który wezwał szeryfa. Zakład uzdatniania wody był w stanie szybko odwrócić polecenie w systemie.

Zobacz także: Atak hakerski na informacje o amerykańskich zasobach jądrowych

„Hakerzy wpływają na wszystkie szczeble władzy”

Amerykańska Federalna Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury (CISA) oświadczyła, że ujawniona przed kilkoma dniami...

zobacz więcej

Ilość wodorotlenku sodu, która dostała się do wody, była minimalna. Zakład uzdatniania wody, który był celem ataku hakerskiego, jest obiektem użyteczności publicznej należącym do miasta; ma swój wewnętrzny zespół informatyków.

Oldsmar leży ok. 30 km na północny zachód od Tampy, ma ok. 15 tys. mieszkańców.

FBI i Secret Service ścigają hakerów


Do pomocy w śledztwie wezwano FBI i Secret Service.

TeamViewer wyjaśnia na swojej stronie internetowej, że jego oprogramowanie zostało zainstalowane na 2,5 mld urządzeń na całym świecie; umożliwia m.in. zdalne wsparcie techniczne.

Zobacz także: Węgry zaatakowane przez hakerów. Cel: telekomunikacja i finanse 

źródło:

Zobacz więcej