RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Przeciwdziałanie cenzurze w sieci. „Polska może być pionierem”

„Media społecznościowe będą weryfikowane przez organy państwa” (fot. M.Selim Korkutata/Anadolu Agency/Getty Images)
„Media społecznościowe będą weryfikowane przez organy państwa” (fot. M.Selim Korkutata/Anadolu Agency/Getty Images)

– Proponujemy regulacje, które spowodują, że w razie ingerencji mediów społecznościowych w treści zamieszczane przez użytkowników, będą oni mogli odwoływać się do polskiego organu administracji – zaznaczył wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta w Polskim Radiu. 6 lutego br. Facebook zablokował angielskojęzyczne konto IPN po wpisie dot. germanizacji polskich dzieci podczas II wojny. – Trzeba reagować, interweniować, i to często przynosi skutki – ocenił z kolei wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Premier: Nie może być zgody na cenzurę

Właściciele portali społecznościowych nie mogą działać ponad prawem; zrobimy wszystko, by określić ramy funkcjonowania Facebooka, Twittera,...

zobacz więcej

Sebastian kaleta zwrócił uwagę, że „tak jak w każdej sprawie, jeśli mamy z kimś spór, to nie prywatna firma mówi nam, jak ma być, tylko finalnie zawsze jest ścieżka odwoławcza do jakiegoś organu państwa i w tym kierunku zmierzamy” – powiedział Kaleta

Jak poinformował, resort sprawiedliwości w pierwszej kolejności zaproponuje debatę o przeciwdziałaniu cenzurze. – Zaczynamy dyskusję o nie usuwaniu treści, choć bezpieczny Internet to także ochrona przed treściami szkodliwymi, w szczególności dla dzieci, dla osób młodych – mówił.

„Regulacje są potrzebne”


– Media społecznościowe będą weryfikowane przez organy państwa. Inne państwa europejskie takich propozycji nie złożyły jeszcze, ale coraz więcej państw mówi o tym, że jakieś regulacje są potrzebne i cieszę się, że Polska może tutaj być pionierem – powiedział.

Cenzura w serwisach społecznościowych? „To noc długich noży wobec prawicy” [WIDEO]

Polski rząd po zablokowaniu kont Donalda Trumpa przez portale społecznościowe zapowiada zmiany w prawie. Lewica broni jednak decyzji amerykańskich...

zobacz więcej

Wiceminister sprawiedliwości ocenił, że zjawisko cenzurowania treści przez największe media społecznościowe jest bardzo niepokojącym zjawiskiem. – Ich funkcjonowanie należy uregulować w polskim prawie, ponieważ są to międzynarodowe korporacje, które działają ponad granicami państw narodowych – stwierdził.

Blokada konta IPN


6 lutego br. doszło do zablokowania angielskojęzycznego konta IPN przez Facebook z powodu publikacji postu dotyczącego niemieckich planów germanizacji polskich dzieci w czasie II wojny światowej.

Stanowczy protest w tej sprawie złożył CMWP SDP. „Post był opublikowany 15 maja 2020 r., konto zostało zablokowane 6 lutego br. Działanie takie jest naruszeniem zasady wolności słowa” – napisała dyrektor CMWP SDP Jolanta Hajdasz.

Przeczytaj także: Facebook zablokował konto IPN. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje

Z kolei wiceminister kultury Jarosław Sellin przypomniał, że „niedawno Facebook zablokował zagraniczną promocję filmu o niemieckim obozie dla dzieci w Łodzi”. – Też blokada, a po interwencji jednak odblokowanie. Nie wiadomo czy to zła wola, czy też po prostu ignorancja i głupota jakaś algorytmiczna u tych wielkich potentatów cyfrowych, które z automatu wycinają jakieś informacje, bo im się jakieś hasło nie podoba. Może hasło germanizacja jest na cenzurowanym? Nie wiem. Ale trzeba interweniować i to przynosi często skutki – podkreślił Sellin.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej