RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rusza szczyt prezydentów państw V4. Szczerski: Nic o nas bez nas

Nic, co ważnego dzieje się w tym regionie, nie może dziać się bez Polski. Nic o nas bez nas w regionie – powiedział minister Krzysztof Szczerski o zaczynającym się właśnie szczycie Grupy Wyszehradzkiej, w której weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

Grupa Wyszehradzka za rozszerzeniem UE o kraje Bałkanów Zachodnich

Kraje Grupy Wyszehradzkiej popierają rozszerzenie Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich. W Budapeszcie odbyło się spotkanie szefów MSZ tzw....

zobacz więcej

– Polska musi być aktywna, bo to jest nasze najbliższe środowisko polityczne, stąd prezydent bierze udział zarówno w spotkaniu z prezydentem Chin w ramach spotkania Europy Środkowo-Wschodniej i Chin, jak i jest gospodarzem szczytu w inaugurację 30-lecia tej grupy – powiedział Szczerski w programie „Jedziemy” w TVP Info.

Ze względu na pandemię koronawirusa planowany na ubiegły rok IX Szczyt Przywódców Europy Środkowo-Wschodniej i Chin, tzw. szczyt 17+1, został przesunięty na 2021 r. Spotkanie odbędzie się w formie wirtualnej. Prezydent będzie przemówi na szczycie przed południem.

Prezydent o współpracy z Chinami


– Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie Europa Środkowo-Wschodnia-Chiny na zaproszenie prezydenta Xi Jinpinga – przypomniał prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

„Projekt pilotażowy”. Grupa Wyszehradzka wspólnie kupi amunicję

Czeskie ministerstwo obrony poinformowało, że kraje Grupy Wyszehradzkiej (V4), czyli Polska, Czechy, Węgry i Słowacja, wspólnie kupią około 300...

zobacz więcej

Według Szczerskiego prezydent w wystąpieniu skupi się na potrzebie pragmatycznej współpracy z Chinami, szczególnie w kontekście przezwyciężania skutków gospodarczych pandemii koronawirusa. Jak dodał, w tej sytuacji potrzebne jest otwarcie na wymianę handlową w celu ożywienia dotkniętych kryzysem gospodarek.

– Prezydent bardzo wyraźnie podkreśli, że liczymy na otwarcie rynków chińskich także dla eksportu z Polski, w tym także na eksport produktów rolnych – powiedział Szczerski.

Jak dodał, według prezydenta „każde państwo, w tym Polska, ma prawo do indywidualnej ścieżki realizowania swoich celów gospodarczych w relacji z Chinami i ustanawiania warunków niezbędnych do tego”.

Przebieg szczytu Grupy Wyszehradzkiej


We wtorek prezydenci wezmą udział w pierwszej sesji plenarnej zatytułowanej „30-lecie Grupy Wyszehradzkiej – współpraca europejska i transatlantycka”. Po jej zakończeniu odsłonią tablicę pamiątkową z okazji 30-lecia V4.

Witek po spotkaniu V4: Zaproponujemy UE drogę wyjścia z kryzysu

Zdajemy sobie sprawę z tego, jak trudno będzie wychodzić naszym gospodarkom i społeczeństwom z kryzysu po epidemii; będziemy składać całej UE...

zobacz więcej

We wtorek po południu prezydenci zabiorą głos podczas drugiej sesji plenarnej poświęconej kwestii odbudowy gospodarczej po pandemii COVID-19.

W środę przed południem odbędzie się trzecia sesja pt. „Bezpieczeństwo energetyczne i polityka klimatyczna”. Po zakończeniu szczytu odbędzie się konferencja prasowa prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej podsumowująca jubileuszowe obrady.

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że jubileuszowy szczyt V4 będzie pierwszym międzynarodowym spotkaniem Andrzeja Dudy w tym roku. – Szczyt odbędzie się w prezydenckiej rezydencji w Juracie, co umożliwia zapewnienie ścisłego reżimu sanitarnego – dodał.

Polska sprawuje prezydencję


Polska sprawuje prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej od 1 lipca 2020 r. i zakończy ją 30 czerwca tego roku. Po Polsce przewodnictwo w V4 przejmą Węgry.

Grupa Wyszehradzka (V4) jest nieformalną regionalną formą współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę powstania V4 przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy to prezydenci Polski Lech Wałęsa i Czechosłowacji Vaclav Havel oraz premier Węgier József Antall podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację określającą cele i warunki współpracy. Od 2004 r. wszystkie kraje V4 są członkami Unii Europejskiej. Grupa Wyszehradzka jest forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach dotyczących regionu i UE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej