RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarł zdobywca Oscara. Współpracował z Formanem i Wajdą

Jean-Claude Carriere otrzymał Oscara za całokształt twórczości (fot. Wiki 3.0/Roman Bonnefoy)
Jean-Claude Carriere otrzymał Oscara za całokształt twórczości (fot. Wiki 3.0/Roman Bonnefoy)

Pisarz, reżyser i scenarzysta Jean-Claude Carriere, który pracował razem z Luisem Buñuelem, Jacquesem Derayem, Milosem Formanem i Andrzejem Wajdą, zmarł w poniedziałek wieczorem w wieku 89 lat, poinformowała AFP jego córka. Kiara Carriere wskazała, że jej ojciec nie cierpiał na żadną konkretną chorobę i zmarł „we śnie” w swoim paryskim domu.

Nie żyje Christopher Plummer, laureat Oscara

Nie żyje wybitny, kanadyjski aktor Christopher Plummer. Miał 91 lat. Przeszedł on do historii, jako najstarszy laureat Oscara.

zobacz więcej

Jean-Claude Carriere urodził się na południu Francji w rodzinie średniozamożnych rolników uprawiających winorośl. W młodości uczęszczał do szkoły katolickiej, był ministrantem. Po wojnie wraz z rodzicami przeniósł się z prowincji na przedmieścia Paryża, w którym mieszkał przez niemal całe swoje życie.

Po ukończeniu studiów historycznych w wieku 27 lat został zmobilizowany i brał udział w wojnie algierskiej. Swoją pierwszą powieść napisał w 1957 roku. W latach 50. asystował przy krótkometrażówkach Jacques'a Tatiego.

Swoją współpracę z Luisem Buñuelem, trwającą kilkanaście lat, rozpoczął od „Dziennika panny służącej” (1964) – adaptacji powieści Octave'a Mirbeau. Później współtworzył również scenariusze do takich jego filmów jak: „Piękność dnia” (1967), „Droga mleczna” (1969), „Dyskretny urok burżuazji” (1972), „Widmo wolności” (1974) oraz „Mroczny przedmiot pożądania” (1977).

Carriere współpracował ponadto z takimi reżyserami, jak Pierre Étaix, Louis Malle, Jean-Luc Godard, Volker Schlöndorff, Miloš Forman, Philip Kaufman, Jacques Deray, Michael Haneke, Nagisa Ōshima, Philippe Garrel czy Julian Schnabel. Napisał również scenariusze do dwóch filmów Andrzeja Wajdy: „Danton” (1983) i „Biesy” (1988).

Nie żyje aktor Michał Szewczyk. „Kochał życie, kochał ludzi i teatr”

W wieku 86 lat zmarł aktor Michał Szewczyk, znany szerokiej publiczności z występów w kilkudziesięciu filmach i serialach telewizyjnych. Od 1958...

zobacz więcej

Ateista księdzem


Poza scenariopisarstwem pojawiał się też okazjonalnie w filmach jako aktor. Mimo tego, że był ateistą – podobnie jak Buñuel – zagrał u niego księdza w „Dzienniku panny służącej” oraz heretyckiego biskupa z IV wieku w „Drodze mlecznej”.

Był trzykrotnie nominowany do Oscara za najlepszy scenariusz: za „Dyskretny urok burżuazji” (1972), „Mroczny przedmiot pożądania” (1977) i „Nieznośną lekkość bytu” (1988). Ostatecznie otrzymał Oscara za całokształt twórczości w 2014 jako jeden z nielicznych scenarzystów uhonorowanych tą nagrodą. Zasiadał w jury konkursu głównego na 34. MFF w Cannes (1981).

Jest autorem książki, rozmowy z Dalajlamą pt. „Siła buddyzmu”. Napisał adaptację indyjskiej „Mahabharaty” dla Petera Brooka, „Rozmowy o wielości świata”, w których rozprawiał z fizykami molekularnymi i kosmologami, oraz „Słownik głupstw”. W Polsce ukazały się jego książki: „Alfabet zakochanego w Indiach”, „Alfabet zakochanego w Meksyku”, „Krąg łgarzy. Powiastki filozoficzne z całego świata”, „Szorstkie wino” oraz zapis jego rozmowy z Umbertem Eco (moderowanej przez J-F. de Tonnaca) w książce „Nie myśl, że książki znikną”.

źródło:

Zobacz więcej