RAPORT

Pogarda

Rosyjski dyplomata uznany za persona non grata

Dyplomatka z Polski wydalona przez MSZ Rosji (fot. Pascal Le Segretain/Getty Images)
Dyplomatka z Polski wydalona przez MSZ Rosji (fot. Pascal Le Segretain/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznało za persona non grata pracownika Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Poznaniu. To, zgodnie z zasadą wzajemności, odpowiedź na nieusprawiedliwione wydalenie przez rosyjskie MSZ polskiej dyplomatki – przekazał resort w komunikacie. Podobne działania podjęły także Niemcy i Szwecja.

Kreml zakpił z Unii. Borrell zlekceważył ostrzeżenia Polski [WIDEO]

Sprawdziły się ostrzeżenia formułowane m.in. przez Polskę pod adresem szefa unijnej dyplomacji przed jego wizytą w Moskwie. W czasie, gdy reżim na...

zobacz więcej

Decyzja ta – jak informuje MSZ – została przekazana Ambasadorowi Federacji Rosyjskiej w Warszawie w poniedziałek rano. Polski resort zapewnia jednocześnie, że „bez względu na naciski ze strony władz rosyjskich, polscy dyplomaci będą nadal realizować w Federacji Rosyjskiej zadania służbowe, do których są uprawnieni na podstawie Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych”.

Kreml wyrzuca dyplomatów


Decyzja została podjęta zgodnie z zasadą wzajemności, w odpowiedzi na nieusprawiedliwione wydalenie przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych polskiej dyplomatki, a działania zostały skoordynowane z Niemcami i Szwecją, których dyplomaci także zostali wydaleni z Rosji. Niemcy zdecydowały o wydaleniu pracownika rosyjskiej ambasady w Berlinie. Powodem wydalenia dyplomatów z Rosji – jak argumentowała Moskwa – był ich udział w protestach przeciwko zatrzymaniu Aleksieja Nawalnego, jednego z liderów rosyjskiej opozycji. Polski MSZ wyjaśniał jednak, że dyplomatka była na wiecach w ramach wykonywania obowiązków i chroniła ją Konwencja Wiedeńska.

Echa skandalu wokół wizyty Borrella


Dyplomaci zostali wydaleni z Rosji w czasie, kiedy szef unijnej dyplomacji Josep Borrell występował na wspólnej konferencji prasowej z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

Zobacz także: Borrell w Moskwie nie był „wypadkiem przy pracy”. Komentuje prof. Żurawski vel Grajewski

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej