RAPORT

Pogarda

Hołownia w Koalicji 276 Budki? „Na razie udaje pannę, którą trzeba adorować” [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Szef PO Borys Budka zaproponował w sobotę innym partiom opozycyjnym udział w „Koalicji 276”. Pomysł spotkał się z krytyką m.in. Szymona Hołowni, który ma pretensje, że nie poinformowano go wcześniej o inicjatywie. – Te relacje są tam różne. Budka chciałby dokonać mariażu, zawarcia małżeństwa z Hołownią. Hołownia udaje taką pannę, którą trzeba adorować. Nie chce tanio sprzedać skóry. Gwarantuję jednak, że Szymon Hołownia i tak skończy na listach PO – powiedział tvp.info Adam Andruszkiewicz, minister w kancelarii premiera.

Michał Adamczyk i pytanie o sukcesy Borysa Budki. Zobacz reakcję radnej KO [WIDEO]

– Pan Borys Budka, będąc ministrem sprawiedliwości, nie doprowadził... – zaczęła swoją odpowiedź na pytanie o sukcesy przewodniczącego Platformy...

zobacz więcej

Borys Budka i Rafał Trzaskowski o Koalicji 276 i dobrze znanych postulatach


Platforma Obywatelska sobotnie wydarzenie z udziałem przewodniczącego partii Borysa Budki i wiceprzewodniczącego Rafała Trzaskowskiego promowała pod hasłem „Czas na zmiany”. Nie ogłoszono jednak nowego stanowiska partii w sprawie aborcji. Zamiast tego Budka zaproponował Polsce 2050 Szymona Hołowni, Lewicy i PSL-owi udział w Koalicji 276. Głosów 276 posłów potrzeba bowiem do obalenia w Sejmie prezydenckiego weta. Pojawiły się też m.in. postulaty przywrócenia tak zwanej praworządności, o których politycy PO mówią od kilu lat. Wrócił postulat likwidacji TVP Info, znany z ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej Rafała Trzaskowskiego. To właśnie w tej sprawie PO zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy. Znajduje się też w nim zapis o likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego. Niezrealizowany postulat Donalda Tuska sprzed kilkunastu lat.

Zobacz także: Dmuchany balonik posła Budki” [WIDEO]

Adam Andruszkiewicz z PiS: Pseudoshow Budki i Trzaskowskiego, którzy chcieli pokazać, że nadal są liderami PO


– Pseudoshow w wykonaniu Budki i Trzaskowskiego, którzy – moim zdaniem – chcieli pokazać, że oni są jeszcze liderami PO. To nie była konwencja skierowana na zewnątrz, do reszty opozycji, tylko do wewnątrz partii. Pokazywali, że oni są tym duetem, który mocno dzierży władzę w PO i nie da się wyrolować. Od dłuższego czasu słyszymy, że zbiera się coraz mocniejsza grupa, która chciałaby dokonać obalenia Budki i Trzaskowskiego jako bardzo nieudolnych liderów – ocenił minister Andruszkiewicz.

Hanna Gill-Piątek z Polski 2050: Cieszymy się, że obudziliśmy PO ze snu zimowego


Choć Budka jeszcze w sobotę wzywał Hołownię do współpracy, to w wywiadzie, który ukazał się dzisiaj, drwił z niego. „Nie mam problemu z tym, by Szymon Hołownia był prezydentem, premierem, ministrem, a nawet prymasem” – stwierdził w rozmowie z „Rzeczpospolitą” szef PO. Budka pytany o niezadowolenie potencjalnych koalicjantów, którzy twierdzą, że o Koalicji 276 dowiedzieli się z mediów, zdradził, że prowadził rozmowy m.in. z Polską 2050. Miał też wysłać ugrupowaniu wyniki badań, o których mówił podczas sobotniej prezentacji. „Za oknem mróz i śnieg, a w „Rzeczpospolitej” wywiad z Borysem Budką, w którym czytam, że Pan Przewodniczący coś do nas wysłał. I tak sobie myślę, że może zanim Platforma uruchomi wszechmocną koalicję 276 posłów, niech ogarnie jednego kuriera, który dostarczałby przesyłki. Bo nie dochodzą” – napisał Hołownia na Twitterze. Czy jest szansa na współpracę Polski 2050 z PO? Sobotnie wydarzenie można odbierać jako zmianę o 360 stopni, czyli żadną? – Albo o 276 stopni. To, co zobaczyliśmy jest pewną zapowiedzią programową. W ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni cieszymy się z tego, że trochę obudziliśmy PO z tego zimowego snu. Były elementy zaskakujące, jak nasze logo, które pojawiło się na slajdzie jako ugrupowania, które PO planuje mieć w wielkiej koalicji. Nie pojawiły się tam jednak logo obecnych koalicjantów, co jak można się domyślać, trochę źle wróży tym przyszłym – zwróciła uwagę Hanna Gill-Piątek, posłanka Polski 2050. W prezentacji zabrakło rzeczywiście logotypów Nowoczesnej, Zielonych czy Inicjatywy Polskiej.

Jarosław Urbaniak z KO: To nie zmiana o 360 stopni, tylko 180 stopni


– Ta zmiana nie jest o 360 stopni, tylko o 180. Najwyższa pora, aby Polską rządził ktoś, kto ma pojęcie o zarządzaniu. Aby rządzili nie „papudroki”, jak się u nas w Wielkopolsce mówi, tylko ludzie, którzy znają się na rzetelnej robocie – mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Jarosław Urbaniak. Dlaczego zatem zamiast obietnic programowych liderzy PO aż 28 razy mówili o PiS-ie i rządzie? Po raz kolejny pojawiły się postulaty związane z tzw. praworządnością, które od 5 lat nie dają opozycji wygranej w wyborach. Kolejny raz słyszeliśmy o likwidacji abonamentu rtv i TVP Info. – Jestem cały czas zdziwiony jak małe dziecko, że gdy my mówimy o przywróceniu praworządności, to wszyscy pytają: „A właściwie po co?”. Kobiety zauważyły, po co jest potrzebny uczciwy Trybunał Konstytucyjny, inni obywatele też zobaczą, po co im uczciwe sądy, uczciwy Sąd Najwyższy, uczciwy KRS i uczciwy Trybunał Konstytucyjny – odpowiedział poseł Urbaniak.

„Koalicja 276”. Posłanka Lewicy: To jest marne

Szefostwo Platformy Obywatelskiej ogłosiło nową koalicję, do której miałyby wejść pozostałe partie opozycyjne. Okazało się, że poza PO nikt o tym...

zobacz więcej

Jan Dziedziczak z PiS: Te hasła przekonają tylko nienawidzących obecnej władzy


– To są hasła, które na pewno nie porwą normalnych obywateli, normalnych ludzi, którzy chcą w Polsce żyć, pracować, być dumni z Polski. Oczywiście grupa obywateli obsesyjnie nienawidząca obecnej władzy być może za tymi hasłami pójdzie. Ta grupa nie jest jednak wymagająca. Wystarczy jej powiedzieć „Precz z PiS-em!” i im to wystarcza. To za mało, żeby zmienić rząd. Większość Polaków jest zainteresowana programem, pomysłem na Polskę i odpowiedzialnym zarządzaniem naszym krajem– ocenił Jan Dziedziczak, minister w kancelarii premiera.

Zobacz także: Szokujący pomysł Platformy. Chcą likwidować „Panoramę”, „Teleexpress” i „Wiadomości”?

Arkadiusz Iwaniak z Lewicy: Nie usłyszeliśmy niczego nowego, wykorzystali nasze stare logo


– Nie usłyszeliśmy tak naprawdę niczego nowego. Platforma mówiła to, co było już wcześniej powiedziane. Mam wrażenie, że PO na siłę chciała pokazać, że to ona jest liderem opozycji, miał być przekaz programowy, a wyszedł jak zwykle nijaki. Nikt nigdy z nami nie uzgodnił wykorzystania logo. Nie było to w porządku. Poza tym, o ile się nie mylę, to nasze stare logo. To nie było uczciwe, bo wystarczyło zapytać, czy mogą coś takiego zrobić. Umówiliśmy się, że jak się dogadamy wszyscy i coś ustalimy, to o tym opowiemy. Nie mieliśmy mówić o tym, że coś ustalamy. To jest małostkowe i niepoważne – przekonywał poseł Lewicy Arkadiusz Iwaniak.

Janusz Korwin-Mikke z Konfederacji: Zaraz część PO będzie u Hołowni, część w Lewicy, a część w mojej partii


– Nie chcę żartować sobie z niepoważnej konkurencji. Platforma Obywatelska to jest partia, z której część przejdzie do Hołowni, część do Lewicy, a część nawet może do partii Korwin, bo tam jest trochę wolnorynkowców. Likwidację abonamentu należało robić, jak oni byli u władzy. Zawsze domagaliśmy się likwidacji abonamentu i tu w nas mieli sojuszników. Nie rozumiem likwidacji TVP Info. To jest stacja, która ma swoich widzów. Nie trzeba likwidować, tylko sprzedać, sprywatyzować. Co to za pomysły, żeby likwidować coś, co ma kilka milionów widzów? – pytał retorycznie poseł Konfederacji Janusz Korwin-Mikke.

Zobacz także: Poseł PO: Budka nie poprze aborcji, ogłosi bzdurę, bo mamy potężną awanturę

Magdalena Sroka z Porozumienia: Poglądy wielu członków PO nie wpisują się w nurt liderów


W zeszłym tygodniu wiele mediów spekulowało, że w sobotę PO zdradzi swoje nowe stanowisko dotyczące aborcji. Partia miała opowiedzieć się za aborcją na życzenie do 12. tygodnia ciąży. Tak się nie stało, bo jak zdradził nam jeden z posłów PO, doszło do „potężnej awantury”. – W Platformie Obywatelskiej są środowiska, które nie do końca zgadzają się z treściami prezentowanymi przez przewodniczącego. Dlatego ta informacja nie wybrzmiała podczas tej prezentacji. Tam są osoby również o konserwatywnych poglądach, które zawsze mówiły, że są obrońcami życia od poczęcia do naturalnej śmierci. To nie wpisuje się w nurt obecnego kierownictwa PO, które maksymalnie skręca w lewo, nie mówi tego jasno, ale ustami swoich polityków zdradza chęć wprowadzenia aborcji na życzenie. To nie do zaakceptowania dla dużej części PO – tłumaczyła posłanka Porozumienia Magdalena Sroka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej