RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szokujący pomysł Platformy. Chcą likwidować „Panoramę”, „Teleexpress” i „Wiadomości”?

Borys Budka, Piotr Adamowicz, Cezary Tomczyk i Jan Grabiec (fot. PAP/Paweł Supernak)
Borys Budka, Piotr Adamowicz, Cezary Tomczyk i Jan Grabiec (fot. PAP/Paweł Supernak)

Platforma Obywatelska zapowiedziała likwidację wszystkich programów informacyjnych Telewizji Polskiej. Po ostrej krytyce ze strony dziennikarzy teraz zmieniają narrację. Rzecznik partii Jan Grabiec oskarżył jednak dziennikarzy mediów publicznych o przyczynienie się do pobicia dwóch dziewczynek. – Niech pokaże dowody. Z pewnością ich nie ma, więc apeluję o powstrzymanie się od takich ataków – mówi portalowi tvp.info Marek Suski (PiS).

Rafał Trzaskowski samozwańczym szefem cenzury telewizyjnej w Polsce

Telewizja publiczna, a szczególnie TVP Info jest obsesją Rafała Trzaskowskiego. Tę jego fobię można zrozumieć. Narcystyczne usposobienie prezydenta...

zobacz więcej

Platforma Obywatelska uruchomiła zbiórkę podpisów pod projektem ws. likwidacji TVP Info. Pomysłami opozycji oburzeni są reporterzy różnych redakcji. Internauci podkreślają z kolei, że dokumenty przygotowane przez PO zawierają wiele błędów formalnych. „Platforma nie zna podstawowych zasad techniki prawodawczej. Projekt zawiera błędy od tytułu, po konstrukcję przepisów” – dodają.

– Nie ma mowy o zmianie struktury, czy uzdrawianiu tego, co tam się dzieje – mówił o Telewizji Polskiej rzecznik PO Jan Grabiec. – Konieczna jest opcja zerowa – dodawał i przekonywał, że wszystkie pieniądze publiczne przekazywane dotąd na media powinny zostać skierowane na inne cele. Zarzucił też dziennikarzom, że doprowadzili do zaatakowania dwóch osób zbierających pieniądze na WOŚP.

Zobacz także:  „Koalicja 276”. Posłanka Lewicy: To jest marne

– Przy okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mieliśmy sytuację, że dziewczynki zostały pobite przez człowieka, który mówił tekstami i paskami z TVP Info – stwierdził Grabiec.

Zapowiadali już likwidację TVP. Potem zmienili zdanie


Poseł PiS Marek Suski (wiceprzewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu) zaznacza, że politycy PO nie przejmowali się losem bitych niedawno policjantów, których atakowano na Strajkach Kobiet, ale chętnie rzucają oskarżenia pod adresem telewizji, która nie miała nic wspólnego z „jakimś bandyckim atakiem”.

Dziś wielki dzień w historii PO. Liderzy ogłoszą zwrot o 360 stopni

Politycy PO kłócą się o aborcję, o to, kto ma rządzić partią i czy wciąż popierać Martę Lempart. Jeszcze większe zmartwienie to fakt, że kolejni z...

zobacz więcej

– Żeby zlikwidować Telewizję Publiczną, trzeba by zmienić konstytucję, a Platforma wie, że nie mają szans tego zrobić. Zbiórka podpisów to ruch na aktywizację struktur PO – ocenia Suski.

W rozmowie z portalem tvp.info mówi, że opozycja wychodzi z założenia, że „po co lotnisko w Warszawie, skoro jest w Berlinie”. – I po co Telewizja Polska, skoro są media niemieckie czy amerykańskie. Oni wolą likwidację znamion państwowości polskiej albo przenoszenie aktywności za granicę i prywatyzowanie. Wychodzą z założenia, że lepiej zwijać państwo – komentuje.

Marek Suski podkreśla, że Platforma Obywatelska tradycyjnie ogłasza huczne postulaty, ale potem ich nie realizuje. Stwierdza, że już za poprzednich rządów PiS opozycja zapowiadała likwidację mediów publicznych. – Potem doszli do władzy i jakoś przez osiem lat ich nie zlikwidowali – przypomina.

Dziennikarze krytykują projekt Platformy

Lichocka o konwencji PO: Pomysł likwidacji TVP Info świadczy o ciągotach autorytarnych

Konwencja PO, na której zaprezentowano pomysł „Koalicji 276”, została przygotowania pośpiesznie i nieprofesjonalnie, bez porozumienia z...

zobacz więcej

Co ciekawe, Platforma uruchomiła zbiórkę podpisów o zlikwidowanie TVP Info, a nie ujawniła nawet szczegółów rozwiązań, które chciałaby przedstawić. Dopiero jeden z dziennikarzy Radia Nowy Świat dotarł do dokumentu mającego być projektem ustawy o uchyleniu ustawy o opłatach abonamentowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

„Od godz. 11.30 w całej Polsce politycy Platformy Obywatelskiej zbierają od ludzi podpisy pod ustawą. Tymczasem nikt tej ustawy nie widział poza Twitterem, który ma do dyspozycji zrzut pierwszej strony u Klaudiusza Slezaka” – napisał jeden z reporterów Radia ZET.

Mocno komentowany jest również fakt, że PO chce likwidacji „Wiadomości”, „Panoramy” oraz „Teleexpressu”. Wszystkie te programy informacyjne TVP są jednymi z najchętniej oglądanych przez Polaków. Przypomnijmy, że liderem oglądalności wśród wszystkich programów informacyjnych w styczniu br. był »Teleexpress« emitowany właśnie w TVP Info i TVP1. „Oglądało go średnio 3,40 mln widzów. W porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej serwis zyskał 3,98 proc. widzów (największy wzrost w zestawieniu)” – donosił portal wirtualnemedia.pl.

Zobacz także:  Konferencja PO. Ile razy Trzaskowski i Budka mówili o PiS?

„To jest tak głupie, że ręce opadają” – napisał o pomyśle Platformy Jakub Krupa, dziennikarz i korespondent z Wielkiej Brytanii. „Nic głupszego dziś nie przeczytacie” – dodał Kamil Dziubka z onet.pl.

Kamila Baranowska z „DoRzeczy” oceniła, że „likwidacja programów informacyjnych TVP to pozbawienie dostępu do podstawowych informacji (choćby dotyczących pandemii i wszystkiego, co z nią związane) dużej grupy ludzi”.

„Krzysztof Kononowicz: nie będzie niczego” – stwierdził Marcin Dobski z „Wprost”.

Posłów PO nie oszczędziła również Dominika Długosz z „Newsweeka”. „Można było chyba jednak napisać coś mądrzejszego. Dlaczego to zawsze musi takie być?” – zapytała.

Z kolei publicysta Wojciech Mucha ocenił, że skoro media podkreślają fakt, iż PO nie ma nawet programu wyborczego, najłatwiej zabronić mediom o tym mówić.

Nieoficjalnie: Gowin zmienił decyzję ws. posiedzenia Rady Koalicji

Jarosław Gowin zawiesił swoją decyzję o tym, czy pojawi się na najbliższym posiedzeniu Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy. Wicepremier miał...

zobacz więcej

„W ferworze konferencji poszli za daleko”


Fala krytyki nie miała końca. Na wpis jednego z dziennikarzy zareagował więc sam Cezary Tomczyk, poseł PO i polityk, który na konferencji prasowej zachęcał do likwidacji TVP Info i wszystkich programów informacyjnych Telewizji Polskiej.

„Programy to nie audycje, programy to w potocznym rozumieniu kanały tv, tak jak kiedyś mówiono program 1, program 2 itp” – napisał.

„TVP Info powinno zniknąć. W przyszłości musi być jasność, że tego typu kanały są pluralistyczne” – dodał Tomczyk.

Platforma tłumaczyła też, że chce zlikwidować tylko TVP Info, bez likwidowania programów informacyjnych. „Usłyszałem, że w ferworze konferencji posłowie poszli za daleko" – tłumaczy jeden z dziennikarzy.

źródło:
Zobacz więcej