RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Weterynarze nauczyli psy wykrywać COVID-19 u ludzi

Psy wykrywają nawet pacjentów bezobjawowych (fot. PAP/EPA/RICHARD WAINWRIGHT)
Psy wykrywają nawet pacjentów bezobjawowych (fot. PAP/EPA/RICHARD WAINWRIGHT)

Najnowsze

Popularne

Weterynarze z Hanoweru nauczyli psy tropiące wykrywać koronawirusa w próbkach śliny. Zwierzęta mają 94-proc. skuteczność. Psy tropiące pomagają już identyfikować zakażonych pacjentów na lotniskach w Helsinkach i Santiago de Chile.

Pod psem załamał się lód. Film z akcji ratowniczej

Psa zanurzonego w lodowatym nurcie rzeki zauważyli policjanci przejeżdżający przez most. Do akcji włączyli się także strażacy. – Był wychłodzony,...

zobacz więcej

Trzyletni owczarek belgijski Filou i roczny cocker spaniel Joe Cocker są psami szkolonymi w wykrywaniu pochodzącego z komórek zainfekowanych osób „zapachu koronawirusa” – relacjonuje Agencja Reutera.

– Przez węch psy naprawdę mogą odróżnić zakażonych i niezakażonych ludzi, a także zidentyfikować pacjentów z COVID-19, także tych, którzy nie wykazują objawów choroby – mówi naukowiec z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Hanowerze, prof. Holger Volk. Jak dodaje, badania pokazują, że zwierzęta wykrywały chorobę ze skutecznością na poziomie 94 proc.

Zobacz także: Łączenie szczepionki AstraZeneca ze Sputnikiem V? Niedługo ruszą badania 

Stephan Weil, premier Dolnej Saksonii, w której położony jest Hanower, powiedział, że jest pod wrażeniem pierwszych wyników i wezwał do dalszych badań. Według niego psy tropiące mogłyby być wykorzystywane przy zabezpieczaniu imprez masowych, np. koncertów.

Psy tropiące szkolone do wykrywania próbek pacjentów zakażonych koronawirusem pracują już od września 2020 r. na lotnisku w stolicy Finlandii Helsinkach; w tym samym celu wykorzystuje się również psy na lotnisku w stolicy Chile – pisze Reuters.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej