RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zadośćuczynienie dla Tomasza Komendy. Jest wyrok

Tomasz Komenda na korytarzu Sądu Okręgowego w Opolu (fot. PAP/Krzysztof Świderski)
Tomasz Komenda na korytarzu Sądu Okręgowego w Opolu (fot. PAP/Krzysztof Świderski)

12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 533 zł odszkodowania dla Tomasza Komendy za 18 lat niesłusznego więzienia orzekł sąd w Opolu. W maju 2018 r. Sąd Najwyższy uniewinnił go z zarzutu zabójstwa 15-latki do którego doszło w 1996 r.

Zbrodnia miłoszycka. Dziś wyrok w sprawie, w której skazano Tomasza Komendę

Ireneusz M. i Norbert B. winni zabójstwa sprzed 23 lat – orzekł Sąd Okręgowy we Wrocławiu. Zapadł wyrok w głośnej sprawie, w której pierwotnie...

zobacz więcej

Tomasz Komenda został skazany w 2004 r. za gwałt i morderstwo 15-letniej Małgosi. Do śmierci nastolatki doszło podczas zabawy sylwestrowej.

Dziewczyna bawiła się z koleżankami w dyskotece w Miłoszycach pod Wrocławiem. W pewnej chwili wyszła przed budynek.

Zbrodnia w Miłoszycach


Kilkanaście godzin później znaleziono ją martwą na prywatnej posesji naprzeciwko dyskoteki. Zmarła wskutek wyziębienia organizmu i odniesionych ran.

Pierwotnie za zbrodnię w Miłoszycach skazano mieszkającego we Wrocławiu Tomasza Komendę. Spędził w więzieniu 18 lat, gdzie był poniżany, bity i maltretowany przez innych więźniów. Trzy razy próbował popełnić samobójstwo.

Nikt nie wierzył, że mężczyzna jest niewinny. Dodatkowe śledztwo wykazało jednak, że to nie on stoi za zbrodnią. W maju 2018 r. Sąd Najwyższy – po wznowieniu postępowania – uniewinnił go.

Zobacz także: Tomasz Komenda bezrobotny. „Próbowano mnie wykorzystać, zwolniłem się” We wrześniu 2020 Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał Ireneusza M. i Norberta B. za gwałt oraz zabójstwo 15-letniej Małgosi na 25 lat pozbawienia wolności i 10 lat pozbawienia praw publicznych. Wyrok nie jest prawomocny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej