RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje aktor Michał Szewczyk. „Kochał życie, kochał ludzi i teatr”

Michał Szewczyk zagrał w kilkudziesięciu filmach (fot. PAP/G.Michałowski)
Michał Szewczyk zagrał w kilkudziesięciu filmach (fot. PAP/G.Michałowski)

W wieku 86 lat zmarł aktor Michał Szewczyk, znany szerokiej publiczności z występów w kilkudziesięciu filmach i serialach telewizyjnych. Od 1958 roku aktor był związany z Teatrem Powszechnym w Łodzi – mieście, w którym był postacią popularną, szanowaną i lubianą.

Nie żyje Christopher Plummer, laureat Oscara

Nie żyje wybitny, kanadyjski aktor Christopher Plummer. Miał 91 lat. Przeszedł on do historii, jako najstarszy laureat Oscara.

zobacz więcej

– To bardzo trudny dzień. Odszedł Michał Szewczyk – legenda polskiego kina i teatru, wybitny aktor Teatru Powszechnego w Łodzi. Michał zawsze podkreślał, że nade wszystko kocha Łódź. Jako chłopak z Bałut – jak sam o sobie mówił – odrzucał wszystkie propozycje przeprowadzki do stolicy. To tutaj założył rodzinę, przez ponad 60 lat grał w Teatrze Powszechnym w Łodzi, tutaj współtworzył legendę Łodzi filmowej – zagrał w około 100 filmach. Łodzianie kochali Michała za jego role w teatrze, w Polsce był znany ze swoich ról filmowych – powiedziała dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska.

Pilawska wspomniała, że wraz z odchodzeniem takich aktorów jak Michał Szewczyk i zmarły w sobotę Krzysztof Kowalewski kończy się pewna epoka w teatrze – epoka hierarchii w wielopokoleniowym zespole, epoka rzemiosła i warsztatu teatralnego. Zaznaczyła, że Michał Szewczyk był niezwykłym profesjonalistą, do każdej roli podchodził z równą pasją, był wierny posłannictwu i misji zawodu aktora.

Zobacz także: TVP Kultura uczci pamięć Krzysztofa Kowalewskiego. Przypomni jedną niezapomnianych ról 

„Kochał życie, kochał ludzi i teatr"


– Nie tak dawno rozmawialiśmy z Michałem. Często dzwonił do mnie, również bez specjalnych okazji. Zawsze był bardzo życzliwy, wspierał mnie – a nie musiał tego robić, bo był na półce Mistrzów. Był mentorem. Kochał życie, kochał ludzi i teatr. Kilka miesięcy temu w roku jubileuszu 75-lecia Teatru Powszechnego odsłanialiśmy gwiazdę Michała Szewczyka w Łódzkiej Alei Gwiazd, niewiele później Michał został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis – dodała.

To bardzo trudny dzień. Odszedł Michał Szewczyk - legenda polskiego kina i teatru, wybitny aktor Teatru Powszechnego w...

Opublikowany przez Teatr Powszechny w Łodzi Poniedziałek, 8 lutego 2021

Zmarł producent związany z serią filmów „Obcy”. Miał nowotwór

W sobotę 19 grudnia w wieku 77 lat w swoim domu w Bangkoku zmarł producent filmowy David Giler, znany z pracy przy serii filmów „Obcy”...

zobacz więcej

Michał Szewczyk urodził się 29 lipca 1934 roku w Łodzi. Był absolwentem łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Grał w filmach, serialach i sztukach


Szeroka publiczność zna go z ról w kilkudziesięciu filmach i serialach telewizyjnych m.in. w: „Królu Maciusiu I” Wandy Jakubowskiej, „Eroice” Munka, „Pan Anatol szuka miliona” Rybkowskiego, „Historii żółtej ciżemki” Sylwestra Chęcińskiego, „O dwóch takich co ukradli księżyc” Jana Batorego, „Prawo i pięść” w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego oraz w „Stawce większej niż życie”, „Domu”, „Klanie”, „Na Wspólnej”, „Komisarzu Alexie” i „Na dobre i na złe”.

Od 1958 r. aktor był związany z Teatrem Powszechnym, w którym stworzył ponad 125 ról m.in.: w „My Fair Lady”, „Bereziakach” i „Boso, ale w ostrogach” w reżyserii Romana Sykały; „Klubie Pickwicka” Jana Bratkowskiego; „Matce Courage” Jerzego Hoffmanna; „Szwejku” Janusza Zaorskiego; „Słoniu” Andrzeja Kondratiuka; „Igraszkach z diabłem” Józefa Grudy; „Śpiewniku domowym” Adama Hanuszkiewicza; „Damach i huzarach” Agnieszki Glińskiej.

Zobacz także: Nie żyje legendarny gitarzysta The Animals. Miał 77 lat 

źródło:

Zobacz więcej