RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Czy znoszenie obostrzeń to ryzyko? Kto zaraża najbardziej? Odpowiada prof. Włodzimierz Gut

„Wiele zależy od tego, jak ludzie się będą zachowywać” (fot. PAP/Leszek Szymański)
„Wiele zależy od tego, jak ludzie się będą zachowywać” (fot. PAP/Leszek Szymański)

– Zarażają ludzie, nie przedmioty, jakiekolwiek, a więc nie siłownie czy aquaparki, tylko znajdujące się w nich ewentualnie osoby. Ryzyko zależy od tego, jak się będą zachowywać – wskazuje wirusolog, prof. Włodzimierz Gut. Jak mówi w rozmowie z portalem tvp.info, ryzyko to jest też „proporcjonalne do intensywności objawów”. – Najłatwiej zarazić się od kogoś kto kaszle lub np. krzyczy, a więc nadaje aerozolowi znaczną energię kinetyczną – tłumaczy.

Rząd znosi część obostrzeń. Zobacz, co się zmieni [LISTA]

Rząd luzuje obostrzenia. Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej poinformował o nowych zasadach dotyczące bezpieczeństwa epidemicznego....

zobacz więcej

KORONAWIRUS RAPORT

Portal tvp.info zapytał eksperta z zakresu wirusologii między innymi o to, na ile groźne jest stykanie się z osobami, które nie mając objawów COVID-19 a są nieświadomymi nosicielami SARS-CoV-2.

- Przede wszystkim wątpliwe, by było ich tylu, o ilu czasem się mówi, czyli np. pięciokrotnie więcej niż potwierdzonych zakażeń. Gdyby tak było, w USA, gdzie potwierdzono koronawirusa u 10 proc. społeczeństwa, już powinna wystąpić odporność zbiorowa. A nie ma jej, bo nadal jest przyrost zakażeń. Po drugie spotkanie takiej osoby jest względnie najmniej groźne, ponieważ ryzyko zakażenia jest proporcjonalne do intensywności objawów. Osoby bez objawów zarażają najmniej. Najwyższe ryzyko występuje przy silnych objawach, np. kaszlu lub gdy ktoś krzyczy. A więc nadaje zakażonemu aerozolowi znaczną energię kinetyczną – wyjaśnił prof. Gut.

Nasz rozmówca podkreślił jednak, że nie oznacza to zupełnego braku możliwości zakażenia. – Wiele zależy też od tego, jak ludzie korzystający ze znoszenia obostrzeń będą się zachowywali. Jeśli będą zachowywać się przyzwoicie, przestrzegać zasad, ryzyko będzie niższe.

-> Przeczytaj także: Odmrażanie gospodarki. Minister zdrowia podał kryteria

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej