RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Płoną dokumenty w Urzędzie Miasta w Krakowie. Strażacy walczą z żywiołem

Najnowsze

Popularne

Pożar objął dwie z trzech dwukondygnacyjnych hal archiwum Urzędu Miasta w Krakowie – poinformował mł. bryg. Łukasz Szewczyk z Komendy Miejskiej PSP w Krakowie. Akcję gaśniczą utrudnia brak możliwości użycia ciężkiego sprzętu. Strażacy półka po półce sprawdzają wysokie na trzy metry regały, poszukując tlących się dokumentów. Na miejscu pracuje 16 zastępów ratowniczo-gaśniczych.

Pożar hali w Boronowie. Na miejscu kilkanaście zastępów straży pożarnej

Strażacy gaszący w sobotę wieczorem płonący dach hali w Boronowie w powiecie lublinieckim (Śląsk) opanowali już ogień, trwa jego dogaszanie -...

zobacz więcej

Pożar wybuchł w sobotę, ok. godz. 20:30. Straż pożarna została zaalarmowana poprzez system sygnalizacji, którym objęte są obiekty archiwum. W niedzielę rano strażacy nadal walczyli z ogniem.

Nikt nie został ranny. – Z informacji, które przekazał straży pożarnej zarządca budynku, w obiekcie nie ma osób, którym zagrażałoby niebezpieczeństwo – poinformował w rozmowie z TVP Info mł. bryg. Łukasz Szewczyk.

Jak dodał, w dwóch halach, w których rozprzestrzenił się ogień, znajdują się duże ilości materiałów archiwalnych.

Jak wygląda akcja gaśnicza?


Ze względu na duże nagromadzenie materiału palnego, duże zadymienie i rozległość pożaru akcja gaśnicza jest bardzo utrudniona. Żeby obniżyć straty materialne, w gaszeniu pożaru wykorzystano kilka ton proszku gaśniczego. To nie przyniosło jednak zamierzonego rezultatu i obecnie w akcji używana jest piana gaśnicza - poinformował Szewczyk.


– Zmagamy się z ograniczoną przestrzenią. Są to regały o wysokości trzech mertów, przesuwane standardowo elektrycznie. Natomiast na tę chwilę prąd jest odcięty, więc musimy to mozolnie, regał po regale przestawiać ręcznie – powiedział dla TVP Info Bartłomiej Rosiek z Państwowej Straży Pożarnej.

Strażacy sprawdzają archiwum półka po półce. – Segregatory, akta, dokumenty; trafiamy na poszczególne miejsca, gdzie to się tli, żarzy – mówił Rosiek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej