RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Budka ogłasza koalicję opozycji. Politycy w szoku: „Wystąpił też jesiotr drugiej świeżości”

Borys Budka i Rafał Trzaskowski ogłosili, że powstanie koalicja opozycji, która będzie miała większość w Sejmie. Czy pozostałe partie wiedziały o tym pomyśle? Głos zabrali posłowie Lewicy, PSL i Szymon Hołownia.

Trzaskowski: Trzeba zlikwidować tych, którzy kłamią

Zlikwidujemy TVP Info i abonament RTV. Zbieranie podpisów zaczniemy już od poniedziałku – oświadczył podczas konferencji Platformy Obywatelskiej...

zobacz więcej

W sobotę Borys Budka i Rafał Trzaskowski zaproponowali stworzenie „Koalicji 276”, czyli platformy współpracy opozycji: KO, Polski 2050 Szymona Hołowni, Lewicy i PSL. Politycy postulowali utworzenie nowego Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa oraz zlikwidowanie TVP Info.

Obaj politycy swoje pomysły przedstawiali występując na tle baneru z logotypami pozostałych ugrupowań opozycyjnych. Do tego faktu odniosła się na Twitterze posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska. „Zgody na wykorzystanie naszego logotypu nie udzielaliśmy” – odpowiedziała pytana przez dziennikarza portalu tvp.info, czy jej partia i pozostałe przystąpiły do nowej koalicji pod przywództwem PO i Budki.

Do występu szefów PO odniósł się też poseł Lewicy Maciej Gdula. „Fajny prank, że dwóch liderów partii 20 procentowej samodzielnie ogłasza, że reprezentuje niemal 60% wyborców. Żeby dojść do tej #koalicja276 potrzeba większego wyczucia i świadomości różnic. Bez nich przyszłość to puste hasło” – skwitował. Poseł PSL Marek Sawicki stwierdził z kolei, że „Borys Budka zamiast zająć się swoją partią, chce pozbierać do gromady inne partie opozycyjne i zmusić do podporządkowania się”.

– Ciągle pan Borys Budka i jego grupa są pod wrażeniem pana (Tomasza) Lisa i Donalda Tuska, a zapomnieli, że świat jest już o 10 lat dalej i czas w takich kategoriach o tym myśleć, co będzie 10 lat po Tusku – mówił.

Pomysłowi zaproponowanemu przez szefów PO dziwi się lider Polski 2050 Szymon Hołownia. „Niepokoi mnie planowanie małżeństwa bez pytania o zdanie wybranka. Trudno mówić o poważnym związku, gdy dowiadujesz się o nim z YouTube'a” – napisał. Posłanka Hannę Gill-Piątek, która jest związana z ruchem Hołowni poinformowała, że do tej pory żadnych rozmów nie było. – Ale cieszy mnie, że jesteśmy tak dużą inspiracją (dla PO) – powiedziała.

– Trochę byliśmy zaskoczeni, z nikim nie było rozmów, ale bardzo się cieszę, że nasze postulaty m.in. w kwestii Puszczy Białowieskiej, transparentnego państwa tak się spodobały. Mogłabym grać w bingo i skreślać nasze postulaty z tej prezentacji PO. Jeżeli jest taka otwartość na program Hołowni, to mam nadzieję, że pojawi się też realna chęć rozmów, bo jak na razie tych rozmów nie było – powiedziała Gill-Piątek.

Pytana o wykorzystanie podczas konferencji PO logotypu Polski 2050, Gill-Piątek powiedziała, że nie było to konsultowane z ruchem Szymona Hołowni.

Oburzenie wyraził poseł Adrian Zandberg. „Czytam, że PO podpierniczyła logo Lewicy i udaje, że weszliśmy do jakiegoś Sojuszu Platformy z Platformą. Wystąpił też jesiotr drugiej świeżości, który stwierdził, że jego zdaniem lewica nie istnieje” – stwierdził. Posłanka Lewicy Beata Maciejewska oznajmiła, że Budka nie jest reprezentantem Lewicy i nie ma prawa wypowiadać się w imieniu tego ugrupowania.

„Budka oddał scenę Trzaskowskiemu. On nie jest w stanie tego unieść”

Borys Budka oddał scenę Rafałowi Trzaskowskiemu. To symboliczne. Oznacza, że nie jest przywódcą, nie jest w stanie tego unieść. Dziwny to ruch –...

zobacz więcej

Koalicja 276?


Przedstawiając wyniki trzech sondaży wyborczych, Budka przekonywał, że opozycja jest w stanie wygrać wybory ze Zjednoczoną Prawicą. – Już teraz, gdyby odbyły się wybory, to opozycja miałaby większość. Ale to nie wystarczy. Żeby zmieniać Polskę, żeby spełniać wasze oczekiwania i marzenia, potrzebne jest coś więcej, bo nawet najlepsze pomysły nie będą mogły być zrealizowane, jeżeli w Pałacu Prezydenckim będzie zasiadał główny hamulcowy tych zmian – przekonywał.

Lider PO wskazywał, że liczba posłów potrzebna do obalenia weta prezydenta to 276. – Czy wyobrażacie sobie zmiany w Polsce, jeżeli ktoś może zawetować np. podstawowe prawa kobiet? Czy wyobrażacie sobie zmiany w Polsce i niezależność wymiaru sprawiedliwości, Polskę obywatelską, dbającą o środowisko, jeżeli ktoś te zmiany będzie mógł wetować? To będzie niemożliwe – podkreślił.

Budka: Nie przesądzamy, w jakich konfiguracjach pójdziemy do wyborów


– Dzisiaj – rozmawiając o „Koalicji 276” – proponujemy opozycji rozmowę o przyszłości Polski. Nie przesądzamy, w jakich konfiguracjach pójdziemy do wyborów. Ale jesteśmy to wam winni, żeby zbudować takie porozumienie, żeby zbudować taką koalicję, taki program, żebyście byli pewni, że wszystko, o czym dzisiaj mówimy, będzie mogło być zrealizowane – oświadczył Budka.

Wskazywał, że „Koalicja 276” to fundamenty, to filary, to coś, co jest wspólnego dla całej opozycji. – Bo przecież razem chcemy zmienić telewizję publiczną, chcemy odpolitycznić prokuraturę, przywrócić rolę Krajowej Rady Sądownictwa, Sąd Najwyższy wyrwać z łap polityków i wreszcie naprawić Trybunał Konstytucyjny. By już nigdy więcej na skutek takich decyzji ludzie nie byli zmuszeni do wychodzenia na ulicę – powiedział szef PO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej