RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Skandaliczne”. Sąd nie aresztował b. prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Morena [WIDEO]

Sąd Rejonowy w Gdańsku odmówił aresztowania byłego prezesa SM Morena Henryka T., który jest podejrzany o wyłudzenie odszkodowania i oszustwa na kwotę 226 tys. zł. Mężczyzna jest pod dozorem policji i ma zakaz obejmowania kierowniczych stanowisk. Decyzję sądu jako skandaliczną ocenił poseł Kacper Płażyński, który podczas spotkania z mieszkańcami spółdzielni mówił, że T., nie wiedząc, że jest nagrywany, przyznał się do przestępstw.

Gdańsk: Zarzut wobec byłego wiceprezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Morena

Były wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej Morena Henryk T. usłyszał zarzut wyłudzenia odszkodowania i oszustwa na kwotę 226 tys. zł. Mężczyzna...

zobacz więcej

Parlamentarzysta wyraził uznanie dla mieszkańców za przybycie na spotkanie, co uznał za przejaw odwagi i wytrwałości.

– Jestem zbudowany państwa postawą, bo to, że tutaj jesteście, chociaż doskonale wiecie, z kim macie do czynienia po drugiej stronie, jakie druga strona potrafi stosować metody nie tylko wobec was, ale również wobec osób publicznych, to jest akt odwagi. Chylę czoła, że państwo pokazujecie dzisiaj prawdziwą siłę. Że oczekujecie w spółdzielni Morena rzetelnej, uczciwej zmiany – mówił Kacper Płażyński.

– To, że wniosek o tymczasowy areszt nie został uwzględniony, to naprawdę skandaliczna decyzja. Jeżeli uznaje się, że człowiek, który został nagrany, gdy przyznaje się do popełniania przestępstw, planuje kolejne, mówi o prowokacjach wobec osób publicznych, mówi również, że to za jego sprawą, a nie za sprawą mieszkańców zostały wybrane organy spółdzielni, to jeśli ktoś taki nie będzie mataczył, to nie wiem, kto w opinii sądu by mataczył – ocenił polityk.

Prokuratura: powinien być areszt


Również śledczy uważają, że mężczyzna powinien zostać tymczasowo aresztowany, dlatego zaskarżą decyzję gdańskiego sądu do wyższej instancji, powiedziała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk. – Argumentujemy, to zagrożeniem wysoką karą, gdyż Henrykowi T. grozi 10 lat pozbawienia wolności, oraz obawą matactwa. Śledztwo jest wielowątkowe i nadal się toczy. Zarzuty dotyczą tylko jednego z wątków sprawy – dodała prokurator Wawryniuk.

W środę Henryk T. usłyszał zarzut spowodowania zdarzeń będących podstawą wypłaty nienależnego odszkodowania oraz oszustwa na kwotę 226 tys. złotych, co stanowi mienie znacznej wartości.

-> Przeczytaj także: Płażyński o Gedanii: Polskie dziedzictwo w Gdańsku zostało uratowane

Jak ustalono w toku postępowania, Henryk T. pełniąc funkcję wiceprezesa największej w Gdańsku Spółdzielni Mieszkaniowej Morena zlecał innym osobom powodowanie zdarzeń stanowiących podstawę do wypłaty odszkodowań.

Osoby te na jego polecenie dokonywały uszkodzeń ścian klatek schodowych w należących do spółdzielni blokach. Następnie podejrzany miał zgłaszając szkody wprowadzać w błąd ubezpieczyciela co do okoliczności ich powstania, wyłudzając w ten sposób nienależne odszkodowanie.

„Układ gdański istnieje i będzie istniał. Co tak naprawdę zostawił po sobie Paweł Adamowicz?”

Aleksandra Dulkiewicz ma być gwarantem tego, że układ gdański, w którym prym wiodą deweloperzy, nadal będzie istniał – pisze tygodnik „Sieci”. „Ma...

zobacz więcej

Oprócz Henryka T. zarzut oszustwa ubezpieczeniowego usłyszała również jedna ze współdziałających z nim – w opinii śledczych – osób.

Śledztwo ma charakter rozwojowy


Według prokuratury śledztwo ma charakter rozwojowy. Śledczy gromadzą materiał dowodowy w pozostałych wątkach sprawy, dotyczących m.in. działania na szkodę spółdzielni poprzez nadużycie uprawnień przez członków zarządu i Rady Nadzorczej, w tym poprzez zawyżanie kosztów prac remontowych, przekazywanie w najem i zbywanie nieruchomości pozostających w zasobach spółdzielni bez przeprowadzania postępowania przetargowego, zawieranie niekorzystnych umów dzierżawy i posługiwania się podrobionymi dokumentami.

Po analizie szeregu postępowań prowadzonych przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk-Wrzeszcz, dotyczących nieprawidłowości w Spółdzielni Mieszkaniowej Morena postępowanie w tej sprawie przejęła w październiku 2020 r. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

-> Przeczytaj także: Twórca Amber Gold Marcin P. uniewinniony. Decyzja Sądu Najwyższego

Śledztwo objęte jest nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. W połowie stycznia 2020 r. nieprawidłowości w największej gdańskiej spółdzielni mieszkaniowej opisał onet.pl.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej