RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zatrzymano 16-letniego Syryjczyka. Miał planować „poważny” zamach

Służby nie wykluczają dalszych aresztowań w związku ze sprawą (fot.REUTERS)
Służby nie wykluczają dalszych aresztowań w związku ze sprawą (fot.REUTERS)

Norweskie służby bezpieczeństwa przekazały w piątek, że zatrzymano 16-letniego syryjskiego nastolatka, który planował „poważny” zamach na bliżej nieokreślony cel. Chłopak miał być w posiadaniu „niebezpiecznych materiałów”.

Zabójstwo pracownicy fabryki. H&M ma zbadać, czy nad kobietą się znęcano

Kilkadziesiąt osób zatrudnionych przez indyjską fabrykę zaopatrującą H&M ujawniło, że są wykorzystywane w pracy. Głos zabrały po tym, jak...

zobacz więcej

Nastolatek, jak podaje AFP jest od wielu lat mieszkańcem Oslo. „Podejrzewa się, że przygotowywał atak. To jest poważniejsza sprawa niż typowe udaremniane przypadki dotyczące bycia członkiem lub usiłowania bycia członkiem organizacji terrorystycznej” – powiedział rzecznik prasowy norweskiej policji Trond Hagubakken.

Na mocy nakazu sądu w Oslo, od piątku chłopak przebywa w areszcie. Ma w nim pozostać przez najbliższe dwa tygodnie. Z orzeczenia sądu wynika, że nastolatek był w posiadaniu „niebezpiecznych materiałów”, zaś w historii jego rozmów w mediach społecznościowych odnaleziono informacje potwierdzające podejrzenia o planowanym ataku. „Uważamy, że zarzuty postawione zatrzymanemu w akcie oskarżenia są słuszne” – przekazał sędzia.

Zobacz także: Irak: Państwo Islamskie przyznało się do krwawych zamachów w Bagdadzie

Dziecko zmarło w trakcie chrztu. Presja o zmianę rytuału

Kościół prawosławny w Rumunii stoi w obliczu rosnącej presji, aby zmienić rytuały chrztu. Wszystko po śmierci kilkutygodniowego niemowlęcia, które...

zobacz więcej

Szczegóły dotyczące celu ewentualnego zamachu nie zostały podane, jednak z informacji zebranych przez AFP wynika, że znajduje się on na terytorium Norwegii. Nastolatek nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. „Twierdzi, że jest niewinny i prosi o uwolnienie. Jest niepełnoletni, więc nie może być dłużej przetrzymywany” – powiedział agencji Andreas Berg Fevang, prawnik podejrzanego.

Niepokojący trend


Według norweskiej gazety Verdens Gang, zatrzymany 16-latek jest sympatykiem Państwa Islamskiego. „W ostatnich latach obserwujemy, jak młodzi ludzie, w tym dzieci w wieku 13 lub 14 lat, ulegają radykalizacji zarówno w skrajnie prawicowych, jak i radykalnie islamistycznych kręgach. Ten trend jest bardzo niepokojący” – powiedział rzecznik norweskiej policji.

Zobacz także: Próba zamachu na policjantów w Warszawie. O krok od eksplozji 

Służby norweskie nie wykluczają dalszych aresztowań w związku ze sprawą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej