RAPORT

Pogarda

Stronnicy Gowina spokojni o Zjednoczoną Prawicę. „Najlepszy projekt od 30 lat” [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Prezydium Porozumienia złożyło wnioski o wykluczenie europosła Adama Bielana i posła Kamila Bortniczuka z partii. Wcześniej doszło tam do sporu uchodzących za bliższych PiS polityków z szefem partii Jarosławem Gowinem. Co z koalicją? – Przyjęliśmy uchwałę, że priorytetem Zjednoczonej Prawicy jest walka z pandemią. Polacy muszą czuć, że mogą liczyć na koalicję Zjednoczonej Prawicy. To najlepszy projekt polityczny od 30 lat i tylko taka koalicja jest w stanie przeprowadzić Polskę bezpiecznie przez okres pandemii – powiedział tvp.info poseł Porozumienia Michał Wypij.

Gorąco w Porozumieniu. Wnioski o wydalenie i zawieszenia. Wieczorem zarząd

Adam Bielan został zawieszony na trzy miesiące, a w sprawie Marcela Kalinowskiego, Arkadiusza Urbana i Anny Jóźwik skierowano wnioski do Krajowego...

zobacz więcej

Wypij: Prezesem Porozumienia Jarosława Gowina jest Jarosław Gowin


W partiach politycznych nie ma miejsca na uzurpatorów; Jarosław Gowin nie jest prezesem Porozumienia od kwietnia 2018 r., bo formalnie ostatni raz został wybrany w 2015 r. a kadencja trwa trzy lata; moje zawieszenie to krok uprzedzający – powiedział PAP Adam Bielan. Europoseł, który twierdzi, że przez nieuwagę Porozumienie zapomniało wybrać w 2018 roku szefa, został wczoraj zawieszony w prawach członka partii. Sąd koleżeński Porozumienia miał cofnąć zawieszenie Bielana i uznać go za pełniącego obowiązki szefa partii. Posłowie z frakcji Gowina nie uznają jednak jego decyzji. Usuwają za to z partii Bielana i wspierającego go Bortniczuka. Ich wykluczenie z partii to formalność. – Nie ma wątpliwości, że liderem i prezesem Porozumienia Jarosława Gowina jest Jarosław Gowin. Wszystko odbywa się w zgodzie z polskim prawem. Podobnie jak nasi partnerzy z Prawa i Sprawiedliwości musieliśmy przełożyć wybory na szefa ze względu na koronawirusa. Zachowania garstki kolegów są dla mnie czymś zupełnie niewytłumaczalnym. Jest mi po prostu przykro tak po ludzku – dodał Wypij.

Zobacz także: Bielan: Gowin nie jest prezesem Porozumienia. Nie ma miejsca dla uzurpatorów

Marek Suski z PiS: U mnie w okręgu jest jeden działacz Porozumienia i nie ma z kim się bić


Posłowie PiS-u z dystansem podchodzą do konfliktu w Porozumieniu. – Ja nie mam dokładnie wiedzy, co się tam dzieje. U mnie w okręgu jest chyba tylko jeden przedstawiciel Porozumienia i nie ma nawet z kim się bić. Chyba, że bije się z myślami, co ze sobą zrobić. Partia, która ma kilku posłów. Kilku z jednej strony, kilku z drugiej. Nie mogą się dogadać nawet co do przywództwa, bo tam była próba odwołania premiera Gowina. Myślę, że te drobne utarczki nie rzutują na funkcjonowanie Zjednoczonej Prawicy, bo to są wewnętrzne sprawy ugrupowania – stwierdził poseł PiS Marek Suski.

Szef gabinetu politycznego Gowina: Współpracownicy mogą określić Bielana nawet imperatorem galaktycznym


– Prezesem Porozumienia Jarosława Gowina jest Jarosław Gowin. Adam Bielan wczoraj głosowaniem 24:2 został zawieszony w prawach członka Porozumienia Jarosława Gowina. Jego status to w tej chwili zawieszenie. Nie wiem, skąd taka teza, że Adam Bielan mógłby być pełniącym obowiązki prezesa Porozumienia Adama Bielana. Sąd koleżeński się nie zebrał. Jeżeli Adam Bielan spotkał się ze współpracownikami, to oni mogą go wybrać nawet na imperatora galaktycznego. Nie ma to żadnej mocy prawnej. Pan Adam Bielan wielokrotnie łamał statut partii, tworząc na przykład instytucje pozastatutowe, jak wymyślony przez niego twór, który nazwał sądem koleżeńskim– tłumaczył Jan Strzeżek, szef gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Gowina.

Dwuwładza w Porozumieniu? Zwrot akcji ws. Adama Bielana

Sąd koleżeński Porozumienia uchylił wcześniejszą decyzję Prezydium Zarządu partii ws. zawieszenia w prawach członka Adama Bielana. Według...

zobacz więcej

Ireneusz Raś z PO: Bielan chyba już dawno przeszedł w krąg rdzenia Zjednoczonej Prawicy


– Chyba nie będzie kojarzone Porozumienie z panem Bielanem. Chyba, że jest jakiś plan rozbicia formacji od wewnątrz. Takie wrogie przejęcia też się przecież zdarzały. W ostatnich miesiącach nie kojarzyłem Adama Bielana jako polityka Porozumienia, bo już dawno przeszedł chyba w kręg rdzenia Zjednoczonej Prawicy, czyli Prawa i Sprawiedliwości– stwierdził poseł Koalicji Obywatelskiej Ireneusz Raś.

Jan Filip Libicki z PSL: To może być próba rozbicia Porozumienia


– Na ile znam Prawo i Sprawiedliwość, to mamy jakąś próbę rozbicia Porozumienia przez PiS. Nie dziwię się specjalnie. W maju zeszłego roku próbowano rękami pani Emilewicz odebrać Jarosławowi Gowinowi Porozumienie. Teraz miejsce Jadwigi Emilewicz w tym dziele zajął europoseł Adam Bielan. Zobaczymy, jak to się skończy – ocenił senator PSL Jan Filip Libicki. Jadwiga Emilewicz odeszła z Porozumienia, ale pozostała w klubie PiS. Politycy obozu rządzącego spodziewają się podobnego zachowania po pośle Bortniczuku.

Joanna Borowiak z PiS: Mam nadzieję, że Porozumienie dojdzie do porozumienia


Politycy PiS-u dobrze jednak życzą formacji Jarosława Gowina. – To, co obserwujemy, możemy nazwać jakimś nieporozumieniem w Porozumieniu. Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski powiedział wyraźnie, że Porozumienie podczas rady koalicji powinno przedstawić swoje stanowisko, abyśmy mieli pewność, że to nie zagraża przyszłości obozu Zjednoczonej Prawicy. Mam nadzieję, że Porozumienie dojdzie do porozumienia i wszystko zakończy się dobrze – skomentowała posłanka Joanna Borowiak z PiS-u.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej