RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kuriozalny zarzut. Rosja wydaliła polskiego dyplomatę i dwóch unijnych [WIDEO]

Rosja wydaliła trzech europejskich dyplomatów: z Polski, Niemiec i Szwecji. Decyzję tę rosyjskie MSZ podjęło w dniu, gdy z wizytą w Moskwie przebywa szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell. Jako przyczynę podano rzekomy udział dyplomatów w demonstracjach poparcia dla Aleksieja Nawalnego.

Nawalny zatrzymany na lotnisku bezpośrednio po powrocie do Rosji

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został zatrzymany podczas kontroli paszportowej na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie, po przylocie w...

zobacz więcej

Wydalony polski dyplomata to pracownik Konsulatu Generalnego RP w St. Petersburgu. Jak wskazał korespondent TVP Info w Moskwie, Tomasz Jędruchów, w przypadku Polaka zarzut jest o tyle kuriozalny, że pracownicy polskiej służby dyplomatycznej mają wyraźny zakaz uczestnictwa w takich manifestacjach i jest on ściśle przestrzegany.

„UE to nierzetelny partner”


O wydaleniu dyplomatów poinformowano w piątek podczas wspólnej konferencji prasowej szefa dyplomacji UE Josepa Borrella i ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa.

Ławrow ponadto oświadczył po rozmowach z Borrellem, że Unia Europejska nie jest obecnie solidnym partnerem Rosji. Moskwa liczy, że UE zdecyduje się na pragmatyczną współpracę - dodał. Komentując możliwość nałożenia przez Zachód nowych sankcji na Rosję z powodu sytuacji wokół Nawalnego, szef rosyjskiego MSZ powiedział, że Moskwa przywykła już do nakładanych jednostronnie restrykcji. – Tak więc, organizujemy sobie życie, wychodząc z założenia, że Unia Europejska jest nierzetelnym partnerem, przynajmniej na tym etapie – dodał.

Komisja Europejska nie komentuje


Komisja Europejska podczas konferencji w Brukseli odmówiła skomentowania tych słów. Nie odpowiedziała też na pytanie, czy wizyta Borrella w Moskwie była dobrym pomysłem, biorąc pod uwagę krytyczne słowa szefa rosyjskiego MSZ pod adresem UE. Wizyta Borrella potrwa do soboty.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej