RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kuriozalny zarzut. Rosja wydaliła polskiego dyplomatę i dwóch unijnych [WIDEO]

Rosja wydaliła trzech europejskich dyplomatów: z Polski, Niemiec i Szwecji. Decyzję tę rosyjskie MSZ podjęło w dniu, gdy z wizytą w Moskwie przebywa szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell. Jako przyczynę podano rzekomy udział dyplomatów w demonstracjach poparcia dla Aleksieja Nawalnego.

Nawalny zatrzymany na lotnisku bezpośrednio po powrocie do Rosji

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został zatrzymany podczas kontroli paszportowej na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie, po przylocie w...

zobacz więcej

Wydalony polski dyplomata to pracownik Konsulatu Generalnego RP w St. Petersburgu. Jak wskazał korespondent TVP Info w Moskwie, Tomasz Jędruchów, w przypadku Polaka zarzut jest o tyle kuriozalny, że pracownicy polskiej służby dyplomatycznej mają wyraźny zakaz uczestnictwa w takich manifestacjach i jest on ściśle przestrzegany.

„UE to nierzetelny partner”


O wydaleniu dyplomatów poinformowano w piątek podczas wspólnej konferencji prasowej szefa dyplomacji UE Josepa Borrella i ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa.

Ławrow ponadto oświadczył po rozmowach z Borrellem, że Unia Europejska nie jest obecnie solidnym partnerem Rosji. Moskwa liczy, że UE zdecyduje się na pragmatyczną współpracę - dodał. Komentując możliwość nałożenia przez Zachód nowych sankcji na Rosję z powodu sytuacji wokół Nawalnego, szef rosyjskiego MSZ powiedział, że Moskwa przywykła już do nakładanych jednostronnie restrykcji. – Tak więc, organizujemy sobie życie, wychodząc z założenia, że Unia Europejska jest nierzetelnym partnerem, przynajmniej na tym etapie – dodał.

Komisja Europejska nie komentuje


Komisja Europejska podczas konferencji w Brukseli odmówiła skomentowania tych słów. Nie odpowiedziała też na pytanie, czy wizyta Borrella w Moskwie była dobrym pomysłem, biorąc pod uwagę krytyczne słowa szefa rosyjskiego MSZ pod adresem UE. Wizyta Borrella potrwa do soboty.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej