RAPORT

Pogarda

Liderzy PO o swoich planach: Legalna aborcja do 12. tygodnia

Aborcja w Polsce. Sławomir Neumann komentuje (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Aborcja w Polsce. Sławomir Neumann komentuje (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Platforma Obywatelska wciąż nie określiła swojego stanowiska ws. aborcji. Członkowie zarządu partii zostali wiec zapytani, jak chcieliby rozwiązać trwający w Polsce spór. Okazuje się, że przeważa wśród nich pogląd, iż dobrym rozwiązaniem byłaby legalna aborcja do 12. tygodnia. – Musimy podejść do tych regulacji w sposób bardziej nowoczesny – podkreślają.

Kiedy PO zajmie stanowisko ws. aborcji? „Mamy czas do 2023 roku”

Dziś ma się zebrać zarząd Platformy Obywatelskiej i dyskutować o stanowisku partii ws. aborcji. Były przewodniczący PO Grzegorz Schetyna uważa to...

zobacz więcej

W Platformie Obywatelskiej toczy się dyskusja na temat przyszłości przepisów aborcyjnych. Głos w sprawie chętnie zabiera m.in. znany z konserwatywnych poglądów poseł Ireneusz Raś. Wystosował on do władz partii list, w którym wezwał do działań na rzecz przywrócenia dawnego kompromisu aborcyjnego.

Z rozmów z politykami Platformy wynika jednak, że pogląd krakowskiego posła nie jest zbyt popularny w partii. – Znam tylko jedną osobę, członka Platformy, który ma takie poglądy w tej sprawie jak Irek Raś. To jest Irek Raś – powiedział poseł Sławomir Nitras z zarządu PO.

Zobacz także:  Senator PO o swojej partii: Na pewno skręcamy w lewo

Szef warmińsko-mazurskich struktur Platformy Jacek Protas przypomniał z kolei, że Raś nigdy nie ukrywał swego podejścia do kwestii aborcji. – I teraz też wyraża swoje zdanie, namawiając koleżanki i kolegów do tego, żeby go wsparli – dodał poseł.

Kim naprawdę jest „pieszczoch liberalnych mediów”? Śpiewak o „mrocznej przeszłości” Giertycha

- Wychowany w rodzinie z silnymi tradycjami faszystowskimi, w wieku 18 lat Roman Giertych dokonał reaktywacji Młodzieży Wszechpolskiej – zarzuca...

zobacz więcej

Jego zdaniem list Rasia to element dyskusji wewnątrzpartyjnej. – Jeśli chodzi o podejście do aborcji i do innych kwestii światopoglądowych, to zawsze w Platformie Obywatelskiej taka dyskusja się odbywała. Jesteśmy szeroką partią centrową, więc w jej składzie są ludzie o poglądach konserwatywnych i bardziej liberalnych, więc ta dyskusja zawsze miała miejsce – przypomniał Protas.

Neumann: Nie ma powrotu do kompromisu


– Szanuję pogląd Irka Rasia, tylko problem jest w tym, że nie ma kompromisu aborcyjnego już w Polsce, został wysadzony w powietrze przez PiS i nie ma do tego powrotu – ocenił z kolei szef Platformy na Pomorzu Sławomir Neumann, odnosząc się do wyroku TK.

Zobacz także:  Kwestia aborcji w deklaracji ideowej PO?

Wszyscy trzej członkowie zarządu – i Neumann, i Protas, i Nitras – optują za bardziej liberalnymi rozwiązaniami, niż obowiązywały w Polsce od 1993 r. – W tej chwili tego rozwiązania ustawowego z 1993 r. przecież nie ma, w związku z tym musimy się zmierzyć z wyzwaniami XXI wieku i podejść do tych regulacji w sposób bardziej nowoczesny, bardziej liberalny, oddający kobietom możliwość dużo większej swobody decyzyjnej. I w tym kierunku będziemy szli – zadeklarował Protas. Zastrzegł przy tym, iż nie należy w kwestii aborcji spodziewać się żadnych „rewolucyjnych zmian”. Podobnie w tej sprawie wypowiadają się Nitras i Neumann. – Europejskim standardem jest legalna aborcja do 12. tygodnia. Na pewno ten dostęp nie powinien być bezwarunkowy, potrzebna byłaby choćby rozmowa z lekarzem, z psychologiem – powiedział Nitras.

Politycy PO o „europejskich standardach”

Lichocka o tzw. ustawie ratunkowej: Zmierza do aborcji na życzenie

Ta propozycja nie jest rozwiązaniem; zmierza do tego, żeby doprowadzić do aborcji na życzenie, a na to nie ma zgody większości Polaków – oceniła...

zobacz więcej

Według Neumanna Platforma z pewnością nie poprze postulatu nieograniczonego dostępu do przerywania ciąży. – Żądania niektórych osób, żeby wprowadzić aborcję na życzenie, są za daleko idące – ocenił polityk.

On również uważa, że do zaakceptowania jest dopuszczalność przerywania ciąży do 12. tygodnia, po konsultacjach jednak pacjentki z lekarzem czy psychologiem. – Kobieta nie może zostać z tym sama, bez informacji, bez pomocy. To są standardy europejskie – podkreślił poseł.

Neumann zastrzegł przy tym, że rozwiązania, za którymi ewentualnie opowie się partia, nie mogą być narzucane wszystkim jej członkom. – Ja szanuję i tych, którzy myślą tak jak Irek Raś, że tylko część rozwiązań będą akceptować, i szanuje tych, którzy są bardziej liberalni i chcieliby być może więcej – zaznaczył lider pomorskiej PO.

Zobacz także:   Dwuwładza w Porozumieniu? Zwrot akcji ws. Adama Bielana

Ireneusz Raś zasugerował w swym liście, że do zmiany stanowiska PO w kwestii aborcji może dojść już w piątek na posiedzeniu zarządu ugrupowania. Na razie posiedzenie zarządu nie zostało zwołane.

Nie jest wykluczone, że władze PO spotkają się w piątek wieczorem lub w sobotę rano, ale niekoniecznie będą rozmawiać o aborcji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej