RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dziecko zmarło w trakcie chrztu. Presja o zmianę rytuału

Sekcja wykazała wodę w płucach dziecka (fot. Donat Sorokin\TASS via Getty Images)
Sekcja wykazała wodę w płucach dziecka (fot. Donat Sorokin\TASS via Getty Images)

Kościół prawosławny w Rumunii stoi w obliczu rosnącej presji, aby zmienić rytuały chrztu. Wszystko po śmierci kilkutygodniowego niemowlęcia, które zmarło po ceremonii polegającej na trzykrotnym zanurzeniu dziecka w wodzie święconej.

Pacjentowi przetoczono krew, która nie była dla niego. Pacjent zmarł

Prawdopodobnie fatalna pomyłka była przyczyną śmierci pacjenta w szpitalu w Tomaszowie Mazowieckim. Wstępna ustalenia wskazują, że pielęgniarka...

zobacz więcej

O sprawie pisze portal theguardian.com. Sześciotygodniowy chłopiec doznał zatrzymania akcji serca kilka dni temu w rumuńskiej Suczawie.

Dziecko trafiło do szpitala, gdzie zmarło kilka godzin później. Sekcja zwłok wykazała obecność wody w płucach. Prokuratorzy wszczęli śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci przez księdza.

W sprawie zmiany rytuału sakramentu petycję podpisało ponad 56 tysięcy osób. „Śmierć noworodka z powodu tej praktyki to ogromna tragedia. To ryzyko musi zostać wykluczone, aby zatriumfowała radość z chrztu” – napisano w jej uzasadnieniu.

Rumuńskie media w ostatnich latach donosiły o kilku podobnych zdarzeniach. Niektórzy duchowni sugerują, że zamiast zanurzania całych dzieci w wodzie wystarczyłoby lekkie polanie wodą czoła dziecka.

źródło:
Zobacz więcej