RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przejęcie Polska Press przez Orlen. Jest decyzja UOKiK

Jest zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie spółki Polska Press przez Orlen. To oznacza, że po zakończeniu transakcji, państwowy koncern stanie się właścicielem 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych oraz prawie 120 tygodników lokalnych, które należą obecnie do grupy Polska Press.

Zysk PKN Orlen za 2020 rok. „Bardzo solidne wyniki”

PKN Orlen osiągnął w 2020 r. 3,4 mld zł zysku netto, uwzględniając zysk na nabyciu Energi, wynik EBITDA LIFO był na poziomie 12,1 mld zł, a...

zobacz więcej

Zgoda na przejęcie spółki przez Orlen została wydana bezwarunkowo.

Jak powiedział prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny, transakcja nie wpłynie na konkurencję na rynku wydawniczym prasy lokalnej. – Analizie poddaliśmy między innymi relacje uczestników koncentracji w zakresie hurtowej dystrybucji gazet i działalności wydawniczej, a także wpływ koncentracji na rynki prasowej reklamy regionalnej – podkreślił.

Zebrane dane potwierdzają, że planowana koncentracja nie wpłynie na konkurencję na rynku wydawniczym prasy lokalnej, na którym jest obecna grupa Polska Press, a nie był dotychczas obecny Orlen. Zmianie ulegnie wyłącznie właściciel spółki Polska Press, zaś udziały rynkowe poszczególnych jego uczestników pozostają bez zmian –

Do grupy Polska Press należą tytuły prasowe takie jak między innymi „Dziennik Bałtycki”, „Głos Wielkopolski” czy „Gazeta Lubuska”. Firma wydaje też około 500 portali internetowych.

W 2019 roku przychody grupy Polska Press wyniosły prawie 400 milionów złotych.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do prezesa UOKiK, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Oceniając koncentrację, prezes Urzędu może wydać zgodę na jej dokonanie, uzależnić ją od spełnienia przez przedsiębiorcę dodatkowych warunków lub zakazać transakcji.

Jak przekazał UOKiK, Orlen stoi na czele grupy kapitałowej działającej w przemyśle naftowym i petrochemicznym. Zajmuje się wydobyciem oraz produkcją gazu ziemnego i ropy naftowej, a także obrotem asfaltami i paliwami, w tym lotniczymi. W skład grupy Orlen wchodzi spółka Ruch, która dystrybuuje prasę, a także sprzedaje ją detalicznie, głównie poprzez sieć kiosków. Ponadto działa na rynku reklamy zarówno jako reklamodawca, jak również dom mediowy poprzez spółkę Sigma Bis.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej