RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bajki i opowieści przez telefon. Biblioteki oferują wsparcie dla samotnych

Każda osoba dzwoniąca ma zapewniony kwadrans lektury (fot. C.Cerea/Bloomberg/Getty Images)
Każda osoba dzwoniąca ma zapewniony kwadrans lektury (fot. C.Cerea/Bloomberg/Getty Images)

Władze Genui oferują na północy Włoch pomoc telefoniczną dla osób, które cierpią z powodu samotności. Oferują czytanie bajek dla dzieci, które są pełne wspomnień dla osób starszych. Z miejskimi bibliotekami uruchomiły bezpłatny numer, pod którym można poprosić o takie wsparcie.

Tajemnica bezdomnego. Gdy zamarzł na dworcu, okazało się, że był zamożnym człowiekiem

75-letni bezdomny mężczyzna, który zmarł z zimna na dworcu w Mediolanie (Włochy), miał w banku 100 tysięcy euro, akcje wartości 20 tys. euro,...

zobacz więcej

Legendy, bajki, opowieści, których można wysłuchać przez telefon, mają wspólny temat: Genua i Liguria, czyli region, w którym leży to miasto.

Osoby chore, samotne, przebywające na kwarantannie lub mające dzieci, dla których potrzebują nowych atrakcji, mogą zadzwonić i wybrać to, czego chcą posłuchać. Teksty czytają wolontariusze z bibliotek. W ten sposób pomagają uporać się z izolacją szczególnie dotkliwą w czasach epidemii.

Każda osoba dzwoniąca ma zapewniony kwadrans lektury


Oferta jest na tyle szeroka, że można też wybrać interpretację w dialekcie genueńskim. To, jak się zauważa, współczesne nawiązanie do znanego wszystkim Włochom „Dekamerona” Giovanniego Boccaccia, często przywoływanego podczas obecnej epidemii. Dzieło renesansowego pisarza to zbiór historii opowiadanych sobie przez grupę mieszkańców Florencji, którzy schronili się za miastem przed zarazą.

Koronawirus. Biblioteki wyślą książki łodzią

W Wenecji książka z biblioteki przypłynie do czytelnika specjalną łodzią. To nowa inicjatywa w ramach współpracy między tamtejszymi bibliotekami,...

zobacz więcej

Przedstawiciele władz miejskich podkreślają, że inicjatywa ta jest okazją do odkrycia opowiadań i wspomnień związanych z tamtymi stronami. A Genua, przypomina się, ma nadzwyczaj ciekawą i bogatą historię; począwszy od starożytności, przez czasy Krzysztofa Kolumba i królestwa.

– To piękny pomysł, który pozwoli zanieść tradycje i dzieje naszego miasta do domów genueńczyków. W tym trudnym momencie chcemy im podarować chwile wytchnienia – powiedziała szefowa wydziału do spraw kultury w magistracie Barbara Grosso.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej