RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tłusty czwartek już niedługo. Pochwalcie się swoimi pączkami i faworkami

Tłusty czwartek już 11 lutego (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Tłusty czwartek już 11 lutego (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Już za tydzień tłusty czwartek, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Zgodnie z tradycją tego dnia należy zjeść przynajmniej jednego pączka, aby zapewnić sobie pomyślność na cały rok. Niektórzy pączki i faworki zaczynają przygotowywać już dużo wcześniej. Jeśli robicie je sami w domu, podzielcie się zdjęciami. Można je przesyłać na adres twoje@tvp.info lub na stronę Twoje Info na Facebooku.

Ma być sympatyczny, nie musi być szczupły. Wasze zdjęcia bałwanów [GALERIA]

Zima trwa w najlepsze. Na polach i ulicach miast leży sporo śniegu, dlatego zachęcamy do zabawy. Ogłaszamy konkurs na najsympatyczniejszego...

zobacz więcej

Tłusty czwartek jest pierwszym dniem ostatniego tygodnia przed Wielkim Postem. W tym roku wypada on 11 lutego. W tradycji staropolskiej okres ten nazywano zapustami lub mięsopustem.

Zanim upowszechniły się pączki, zajadano się głównie potrawami z mięsa, stąd nazwa „karnawał”. Taką przekąskę znali już starożytni Rzymianie. Podobnie jak w średniowieczu, nadziewano ją mięsem lub tłuszczem. Słodkie pączki pojawiły się dopiero później w krajach arabskich i stamtąd zawędrowały na europejskie stoły.

Historia pączków na słodko sięga w Polsce XVII wieku. To właśnie wtedy pojawiły się na ich temat pierwsze wzmianki. Pączek ze staropolskich przepisów to ciasto bez drożdży, ze słodkim nadzieniem. W środku był ukryty orzeszek lub migdał. Osoba, która natrafiła na niego, miała cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

Czytaj także: „Odrobina szaleństwa” w tłusty czwartek. Premier częstuje pączkami w drodze do Brukseli

źródło:
Zobacz więcej