RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tysiące nielegalnych imigrantów w opustoszałych hotelach na Wyspach Kanaryjskich

Część osób przetransportowano do kontynentalnej części Hiszpanii (fot. Dan Kitwood/Getty Images)
Część osób przetransportowano do kontynentalnej części Hiszpanii (fot. Dan Kitwood/Getty Images)

Na Wyspach Kanaryjskich jest już około 10 tys. nielegalnych imigrantów. Większość z nich mieszka w opustoszałych z powodu epidemii COVID-19 hotelach – wynika z szacunków władz tego regionu Hiszpanii.

Marokańska mafia imigracyjna na celowniku służb. W operacji użyto dronów

Hiszpańska policja we wspólnej operacji z Europolem rozbiła działające w tym kraju komórki imigracyjnej mafii marokańskiej. Zatrzymano 19 osób, w...

zobacz więcej

Powołująca się na dane lokalnych władz rozgłośnia Cadena Ser wskazała, że ponad 9 tys. afrykańskich migrantów, którzy nielegalnie dotarli w ostatnich miesiącach na archipelag, żyje w hotelach, ośrodkach turystycznych i tymczasowych miejscach pobytu.

Według rządu Pedra Sancheza z migrantów, którzy w 2020 r. masowo napłynęli na Wyspy Kanaryjskie, już ponad 2 tys. zostało przetransportowanych do kontynentalnej części Hiszpanii.

Wprawdzie dodatkowych 1 tys. osób miało zostać skierowanych tam w styczniu, ale według radia Cadena Ser decyzja MSW w tej sprawie nie została jeszcze wykonana.

Z szacunków rządu wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich wynika, że w 2020 r. na archipelag ten przybyło 23 tys. nielegalnych migrantów z Afryki, czyli 10 razy więcej niż rok wcześniej.

Władze Czerwonego Krzyża szacują tymczasem, że ponad 95 proc. nielegalnych migrantów, którzy dotarli na Wyspy Kanaryjskie w 2020 r., stanowią osoby z Sahary Zachodniej i Marokańczycy.

źródło:

Zobacz więcej