RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Oszustwo na „leczenie” Clinta Eastwooda. Kobieta straciła fortunę

Fałszywy syn Clinta Eastwooda oszukał mieszkankę Piaseczna (fot. Wiki/Gary Harrington)
Fałszywy syn Clinta Eastwooda oszukał mieszkankę Piaseczna (fot. Wiki/Gary Harrington)

Oszuści wciąż szukają nowych metod, i jak się okazuje są w tym bardzo skuteczni. Tym razem ofiarą oszustwa padła mieszkanka Piaseczna (woj. mazowieckie), która na „leczenie” amerykańskiego aktora Clinta Eastwooda przelała ponad 600 tys. zł.

Myślała, że pisze do generała z USA. Przelała mu kilkadziesiąt tysięcy

56–letnia mieszkanka Mławy (w województwie mazowieckim) padła ofiarą oszusta. Piszący do niej mężczyzna podawał się za amerykańskiego generała...

zobacz więcej

Pod koniec kwietnia 2020 r. mieszkanka Piaseczna za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych poznała mężczyznę podawającego się za syna amerykańskiego aktora Clinta Eastwooda, który z powodu zerwania kontraktu reklamowego znalazł się w trudnej sytuacji prawnej.

Przez kilka miesięcy prowadzili korespondencję, z której wynikało, że mężczyzna zna Polskę i jest jej ciekaw. Zastanawiał się nad kupnem ziemi i nieruchomości w naszym kraju. Przeszkodą były jego zablokowane konta bankowe w USA i, jak przekonywał, choroba ojca i utrata przez znanego aktora płynności finansowej.

Technika manipulacji


Policja wskazuje, że oszust wykorzystał doskonale technikę manipulacji. Uwiarygodnieniu służyły przekazywane przez niego „rodzinne” historie, czy kopie paszportu. Mieszkanka Piaseczna dokonała wielu transakcji finansowych na podawane jej konta. Wpłaty, których dokonywała w dolarach amerykańskich oraz kryptowalucie w przyszłości miały jej zagwarantować znaczne zyski, a teraz – pomóc w leczeniu ojca.

Łącznie kobieta przelała ponad 600 tys. zł. Gdy przed kilkoma dniami poprosiła syna amerykańskiego aktora o obiecaną umowę na prowadzone przez nich działania finansowe, kontakt nieoczekiwanie się urwał. Nadkom. Jarosław Sawicki z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie ostrzega, że oszustwo „na aktora czy żołnierza” jest jedną z nowszych form tego procederu. Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego zawsze, gdy ktoś chce od nas pieniędzy, trzeba być bardzo ostrożnym. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy poinformować policję.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej