RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pogrzeb Ryszarda Kotysa. W wielkiej tajemnicy, było tylko kilka osób

Kotys miał 88 lat (fot. Forum/artlomiej Kudowicz)
Kotys miał 88 lat (fot. Forum/artlomiej Kudowicz)

Ryszard Kotys został pochowany w tajemnicy na cmentarzu w Lusowie w Wielkopolsce. Uroczystość miała świecki charakter. Serialowy Paździoch był zakażony koronawirusem. Miał 88 lat.

Przyczyna śmierci Ryszarda Kotysa. Paździocha wspominają aktorzy z „Kiepskich”

Dla fanów „Świata według Kiepskich” ostatnie miesiące to wyjątkowo trudny czas. W październiku ubiegłego roku zmarł Dariusz Gnatowski, czyli...

zobacz więcej

Ryszard Kotys zmarł w nocy 28 stycznia, informację tę przekazała jego żona Kamila Sammler. Aktor zmagał się z ciężką chorobą, zakaził się też koronawirusem.

Był znany m.in. z ról w filmach „Pokolenie” Andrzeja Wajdy, „Erratum” Marka Lechkiego i „Vabank” Juliusza Machulskiego, a także z serialu „Świat według Kiepskich”. Był związany m.in. z teatrami Stefana Żeromskiego w Kielcach i Stefana Jaracza w Łodzi.

Jak podają media, w zeszłym tygodniu odbył się już jego pogrzeb. Nie było mediów, byli tylko jego najbliżsi. Pochowano go w wielkopolskim Lusowie, gdzie mieszkał od lat. W rozmowie z „Faktem” miejscowy ksiądz poinformował, że pogrzeb był świecki.

– U mnie nie było żadnej mszy. Skoro ktoś jest niewierzący, to nie ma mszy. To nie był pogrzeb katolicki – stwierdził ks. Dariusz Madejczyk.

Według tabloidu aktor może zostać upamiętniony na terenie gminy, na której mieszkał. – Myślę, że to jeszcze jest za szybko, ale jesteśmy otwarci na takie propozycje, bo mamy już parki, które noszą imię naszych mieszkańców, więc nic nie stoi na przeszkodzie – powiedziała tabloidowi Agnieszka Rzeźnik, inspektor ds. komunikacji społecznej w Urzędzie Gminy Tarnowo Podgórne.

W 2018 r. aktor przeszedł ciężkie zapalenie płuc, po którym nie wrócił już do pełnej sprawności. W związku z coraz słabszym stanem i podeszłym wiekiem zrezygnował z pracy w teatrze i filmie, jednak – wbrew licznym spekulacjom – nie rozstał się z serialem „Świat według Kiepskich”.

W wywiadach nie ukrywał trudności ze zdrowiem i często podkreślał, że nie godzi się z takim stanem rzeczy. W rozmowie z magazynem „Rewia” wyznał, że „jest smutny”, bo „nie umie zaakceptować przemijania”. Powiedział też, że ma narastające problemy z pamięcią i koncentracją.

– Gubię się dosłownie wszędzie. Na przykład wchodzę do jakiegoś mieszkania, a wychodząc, nie mogę trafić we właściwe drzwi – powiedział. – Bardzo często gubię się też w obcym mieście. Idąc do kogoś, nie kieruję się na klatkę schodową, tylko na przykład do piwnicy. Wtedy jestem potwornie przerażony – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej