RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Zakaz prania i sprzątania podczas pracy zdalnej. Co na to eksperci? [WIDEO]

Zakaz prania, gotowania i opiekowania się dziećmi podczas pracy zdalnej – niektórzy pracodawcy przedstawiają pracownikom do podpisania tego rodzaju aneksy do umów. Sprawdziliśmy czy to jest zgodne z prawem.

Praca zdalna w Kodeksie pracy? Minister zabiera głos

Trwają prace nad nowelizacją Kodeksu pracy, która na stałe wprowadzi pracę zdalną do polskiego porządku prawnego – powiedziała minister rodziny,...

zobacz więcej

O praktyce tej rozmawiano w programie „O tym się mówi” w TVP Info. Eksperci przyznali, że praca zdalna nie jest zbyt szczegółowo uregulowana w polskich przepisach. I pandemiczna praktyka wymusi zapewne nowe regulacje.

Adwokat Iga Parada wyraziła jednak wątpliwość, czy tego rodzaju aneksy nie godziłyby w dobra osobiste pracowników i w pewnym sensie prawo do prywatności. Jednocześnie wskazała, że bez względu na to, gdzie wykonujemy swoją pracę, obowiązują nas przepisy Prawa Pracy.

– A stanowi ono, że pracownik ma obowiązek starannego i sumiennego wykonywania obowiązków na rzecz pracodawcy – wskazała i dodała, że wiele z prac porządkowych nie godzi w dobre imię pracodawcy. Ale są też takie, które mogą pociągnąć za sobą negatywne konsekwencje. Dlatego, jak dodała, zapewne życie pokaże, czy takie regulaminy i aneksy będą respektowane w sporach sądowych.

Adwokat zastanawiała się też, w jaki sposób pracodawca miały sprawdzić aktywność domową pracownika, bo przecież nie ma prawa skontrolować go w jego domu.

W opinii Izabeli Kielczyk, psychologa biznesu, pandemia pokazała, że można rozliczać pracownika z efektów jego pracy, a nie czasu poświęconego zadaniom.

Mecenas Parada przyznała, że pracując w domu, kiedy generujemy wyższe rachunki na przykład za prąd, możemy zwrócić się do pracodawcy o zwrot poniesionych kosztów i uregulowanie tej kwestii w umowie. – Natomiast na razie pracodawca nie ma obowiązku zaakceptować naszej propozycji – wyjaśniła i wskazała, że wśród ekspertów są rozbieżne opinie na temat ubiegania się o zwrot kosztów za pracę w domu. W jej opinii pracownik ma do tego prawo, bo jak przekonywała, nieuprawnionym byłoby obciążanie pracownika kosztami prowadzenia firmy. Ale, jak przyznała, regulacji w tej kwestii nie ma.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej