RAPORT

Pogarda

Szkolenie WOT w trudnych warunkach zimowych [GALERIA]

Żołnierze doskonalili m.in. różne techniki poruszania się na nartach z rannym (fot. 3PBOT)
Żołnierze doskonalili m.in. różne techniki poruszania się na nartach z rannym (fot. 3PBOT)

Najnowsze

Popularne

Żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w szkoleniu, którego zakres obejmował zajęcia z taktyki w warunkach zimowych. Terytorialsi wzięli udział w treningu dzięki uprzejmości Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Zajęcia odbyły się w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej w Dusznikach-Zdroju.

„Projekt pilotażowy”. Grupa Wyszehradzka wspólnie kupi amunicję

Czeskie ministerstwo obrony poinformowało, że kraje Grupy Wyszehradzkiej (V4), czyli Polska, Czechy, Węgry i Słowacja, wspólnie kupią około 300...

zobacz więcej

W czasie tygodniowego ćwiczenia żołnierze wykonywali marsze ubezpieczone z wykorzystaniem nart skiturowych, rakiet śnieżnych oraz indywidualnego sprzętu wspinaczkowego. W ostatnich dniach szkolenia żołnierze z 3PBOT otrzymali zadanie wykonania marszu z m. Sienna w okolice Śnieżnika, a następnie zorganizowania bazy do bytowania z wystawionymi posterunkami obserwacyjnymi i ubezpieczeniami. W nocy terytorialsi przemieścili się na szczyt Śnieżnika.

Jak przebiegało szkolenie ?


– Na początku skupiliśmy się na technice podchodzenia i zjazdach na nartach. Następnie przygotowaliśmy żołnierzy do budowania wyciągowych układów linowych. W czasie szkolenia ćwiczyliśmy wybór i budowę posterunku obserwacyjnego. Jednym z trudniejszych zagadnień było doskonalenie techniki poruszania się na nartach z rannym żołnierzem przy wykorzystaniu noszy typu „SCED”. Przez całe szkolenie doskonaliliśmy elementy wspinaczki wysokogórskiej wykorzystując indywidualny sprzęt wspinaczkowy – przekazał dla portalu tvp.info kpt. Sławomir, Woch dowódca pododdziału ćwiczącego.

Szkolenie zaczynało się wcześnie rano i trwało do nocy. Zgrupowanie było nawiązaniem współdziałania żołnierzy – ochotników WOT z żołnierzami wojsk operacyjnych.

Przeczytaj także: „Mają wysoki poziom wiedzy”. Strzelcy wyborowi WOT przeszli ekstremalne szkolenie [GALERIA]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej