RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Myślała, że pisze do generała z USA. Przelała mu kilkadziesiąt tysięcy

Mława. Kobieta straciła duże pieniądze (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Mława. Kobieta straciła duże pieniądze (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

56–letnia mieszkanka Mławy (w województwie mazowieckim) padła ofiarą oszusta. Piszący do niej mężczyzna podawał się za amerykańskiego generała polskiego pochodzenia. Chociaż jest to znana metoda wyłudzenia „na żołnierza”, kobieta jest kolejną, która dała się nabrać. Straciła dużą sumę pieniędzy.

Posłanka ma COVID-19. Z Klaudią Jachirą były na Strajku Kobiet

Małgorzata Tracz (posłanka Partii Zielonych i wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej) przyznała, że ma pozytywny wynik...

zobacz więcej

Jak wynika z ustaleń, nieznany sprawca podający się za generała armii amerykańskiej, poprzez internet nawiązał kontakt z mieszkanką Mławy. Przekonywał, że ma polskie korzenie i chce przyjechać do Polski.

Przez pewien czas prowadzili korespondencję. Oszust poprosił kobietę o pomoc, tłumaczył że chce przesłać do kraju swoje oszczędności, czyli 2,5 mln dolarów amerykańskich. Mławianka po kilku dniach otrzymała informację od firmy kurierskiej o konieczności dokonania opłaty za wartościową przesyłkę. Rzekomy żołnierz po raz kolejny poprosił kobietę o pomoc.

Zobacz także -> Porwanie dziewczynki pod Lublinem

Mławianka przelała pieniądze na podane konto. Pomimo tego, otrzymywała kolejne wiadomości o konieczności wpłat, po których wpłacała pieniądze na wskazane konta. Po pewnym czasie zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.

W sumie kobieta straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Śmiertelny wypadek we Wrocławiu. Policja szuka świadków

Policjanci z Wrocławia poszukują świadków śmiertelnego wypadku z udziałem autobusu MPK. Doszło do niego na pętli autobusowej. Okoliczności są...

zobacz więcej

„Oszustwo »na żołnierza« to jedna z wielu form działania przestępców wykorzystujących portale społecznościowe i komunikatory internetowe” – poinformowała asp. szt. Anna Pawłowska.

„Pamiętajmy, dostęp do naszych profili internetowych powinni mieć tylko zaufani znajomi. To samo dotyczy rozmów przez komunikatory. Jeśli wiadomość wysyła nam ktoś obcy, to sygnał, że powinniśmy zachować szczególną ostrożność lub po prostu taką wiadomość usunąć, a użytkownika zablokować” – dodała.

Zobacz także -> „Trzaskowski wprowadza 1000+”. Radny mówi o zmianach w stolicy

Oszuści modyfikują swoje metody, ale zamiar jest zawsze ten sam – doprowadzić do przekazania im pieniędzy. W tym celu wykorzystują chwilowe zauroczenie, presję czasu, zaskoczenie, a nawet zastraszanie. O każdej próbie wyłudzenia pieniędzy należy powiadomić jak najszybciej policję.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej