RAPORT

Pogarda

Góra lodowa zagraża wyspie. Pilna misja naukowców [WIDEO]

Góra lodowa popękała na mniejsze fragmenty(fot. European Space Agency)
Góra lodowa popękała na mniejsze fragmenty(fot. European Space Agency)

Najnowsze

Popularne

Zespół naukowców z British Antarctic Survey (BAS) w Cambridge poprowadzi misję badawczą mającą na celu ocenę oddziaływania ogromnej góry lodowej A68 na jeden z najważniejszych ekosystemów na świecie.

Tak umiera galaktyka. Astronomowie odkryli wyjątkowy układ

Znajdujący się na płaskowyżu Chajnantor w Chilijskich Andach teleskop ALMA (Atacama Large Millimeter Array) zaobserwował wyjątkową galaktykę....

zobacz więcej

Góra lodowa A68 oderwała się od lodowca szelfowego Larsena, przylegającego do Półwyspu Antarktycznego w lipcu 2017 roku. Przez ostatnie lata prądy morskie wypychały ją coraz dalej na Ocean Południowy, gdzie porwał ją ze sobą Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy.

A68a taranuje Georgię Południową


A68 traciła kolejne kawałki. W grudniu ub. roku jej największy fragment, oznaczony jako A68a, dotarł do południowych brzegów położonej na Atlantyku Georgii Południowej. Przy czym miał on 158 km długości i 48 km szerokości. Natomiast wymiary Georgii Południowej to ok. 165 km długości i 35 km szerokości.

Naukowcy obawiali się, że A68a zakotwiczy w wodach Georgii Południowej i zaszkodzi ekosystemowi morskiemu istniejącemu wokół wyspy. Tymczasem góra lodowa popękała na mniejsze fragmenty; jednak część z nich kręci się ciągle na południe od wyspy. W ostatnich dniach podzieliły się na kolejne kawałki.

Zobacz także: Antarktyda straciła górę lodową wielkości Malty. Zobacz, jak to wyglądało

Odkrycie dotyczące Wenus podważone. Naukowcy się mylili

Nowy model wskazuje, że niedawne doniesienie o odkryciu produkowanej przez żywe organizmy fosfiny na Wenus jest błędne. Prawdopodobnie pomylono ją...

zobacz więcej

Naukowcy zbadają górę A68


Góry lodowe uwalniają olbrzymie ilości słodkiej i zimnej wody, zaburzając przepływ energii i stabilność ekosystemów. W związku z tym uczeni zorganizowali wyprawę badawczą, która sprawdzi, jaki wpływ topniejąca góra lodowa wywrze na ekosystem morski Georgii Południowej.

Naukowcy mieli wyruszyć z Falklandów na pokładzie statku badawczego „James Cook". Sami nie podpłyną blisko do pozostałości A68, to zbyt niebezpieczne.

Naukowcy rozmieszczą dwa 1,5-metrowe szybowce podwodne, które przez kilka miesięcy będą podglądać podwodne okolice kawałków A68.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej