RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Temperatura spadnie o prawie 40 st. Atak zimy w lutym

Kolejny atak zimy i potężna fala mrozów przed nami. W lutym pogoda będzie naprawdę zimowa. – W najbliższych dniach pogoda będzie szalona. W środę na Dolnym Śląsku termometry pokażą do +10 st., a na Podlasiu w nocy z soboty na niedzielę temperatura spadnie do -21 st. – mówi synoptyk i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Z prognozy długoterminowej wynika, że pod koniec miesiąca może być nawet -28 st.

Ocieplenie i atak zimy. W lutym 20 stopni mrozu

zobacz więcej

W środę w całym kraju będzie się utrzymywać duże zachmurzenie, ale powoli od zachodu do Polski zacznie wkraczać cieplejsze powietrze. – W ciągu dnia na Dolnym Śląsku termometry poszybują nawet do +10 st. – dodał synoptyk.

W Tatrach spodziewane są opady śniegu, a na Południu i w Centrum kraju – deszczu. – Należy liczyć się z tym, że im bliżej wieczora, tym bardziej opady te będą zamarzać – zaznaczył synoptyk. Jak dodał, gdzieniegdzie nad ranem pojawiać się będą mgły ograniczające widoczność do 300 m, które – szczególnie na północy kraju – będą również zamarzać.

Najpierw wiosna, później atak zimy


W środę nastąpi znaczne ocieplenie nie tylko na Dolnym Śląsku. – Maksymalna temperatura w ciągu dnia wyniesie od -1 st. na Suwalszczyźnie i Pomorzu Wschodnim, ok. 2 w centrum i na wschodzie do +7 st. na południowym zachodzie – podał Walijewski.

Zaznaczył, że aura będzie bardzo niekorzystne wpływać na samopoczucie. Szczególnie, że na południu i południowym zachodzie będzie wiał silny wiatr, sięgający miejscami 90 km/h. W górach wiatr spowoduje zawieje i zamiecie śnieżne.

Ekstremalna fala mrozu powraca. Synoptyk mówi o dwóch szczególnie zimnych okresach

Początek 2021 roku pokazał zimę, jakiej w wielu miejscach Polski nie widziano od lat. Kilkadziesiąt centymetrów śniegu i kolejne kilkadziesiąt...

zobacz więcej

W kolejnych dniach pogoda również da się we znaki. Noc ze środy na czwartek będzie z opadami atmosferycznymi. – Na Pomorzu, Kujawach, Mazowszu Północnym, Podlasiu oraz w Tatrach będzie sporo śniegu – poinformował synoptyk IMGW. Pokrywa śnieżna wzrośnie do 15 cm, a w samych Tatrach spadnie 10 cm śniegu.

– Pogoda będzie dynamiczna, bo na południu kraju będzie ciepło jak na luty, a na północy będzie sypał śnieg – podkreślił Walijewski. – Noc ze środy na czwartek będzie deszczowa, śnieżna i niebezpieczna, ponieważ padający deszcz oraz deszcze ze śniegiem zacznie zamarzać i spowoduje gołoledź – podał.

Temperatura będzie się wahać od -6 st. w północno-wschodniej części kraju, -1 st. w Karpatach oraz od +1 do +5 st. w pozostałej części kraju. – Wiatr zacznie się wzmagać i już w nocy w Karpatach i w Sudetach osiągnie prędkość 120 km/h – poinformował.

Jak dodał, w Beskidzie Żywieckim będzie wiało od 60-70 km/h, a na Pomorzu do 65 km/h. – Wiatr oczywiście będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne – ostrzegł synoptyk.

Chłód przyjdzie ze wschodu


W czwartek nad Polskę powoli nasunie się chłód od północnego wschodu, ale – jak stwierdził Walijewski – z południowego zachodu ciepło nie będzie chciało odejść.

– Temperatura na północnym wschodzie wyniesie ok. -5 st., w centrum ok. +2 st., a na południu i południowym zachodzie ok. +7 st. – zaznaczył. W górach nadal będzie wiał silny wiatr, do 120 km/h, a na obszarach podgórskich – do 70 km/h. W Karpatach spadnie śnieg, a w rejonach podgórskich – deszcz.

W tym regionie spadnie dziś nawet 15 cm śniegu – IMGW ostrzega. Co z resztą Polski?

W niedzielę niemal w całym kraju będą występować ujemne temperatury. Największe zachmurzenie będzie nad północną i wschodnią Polską – tam możliwe...

zobacz więcej

– W nocy z piątku na sobotę w okolicy Suwałk temperatura spadnie do -15 st., w centrum od -5 do -3 st. – poinformował Walijewski. W ciągu dnia w sobotę na Suwalszczyźnie i Podlasiu termometry wskażą ok. -10 st., na Warmii i Mazurach ok. - 5 st. W centrum i na Wybrzeżu od -1 do -3 st.

Na południowym zachodzie nadal będzie cieplej. Tam termometry pokażą ok. 4 st. – Ogromny kontrast termiczny między chłodną północno-wschodnią częścią kraju a ciepłą południowo-zachodnią Polską spowoduje, że biomet będzie bardzo niekorzystny – zaznaczył.

Dodał, że noc z soboty na niedzielę może być jeszcze chłodniejsza, gdyż na Podlasiu temperatura spadnie do -21 st. W niedzielę pogoda będzie podobna jak w sobotę.

Chłodno na północy, ciepło na południu


– Północna część kraju będzie chłodna, termometry w nocy pokażą od -13 st., do -7 st. w ciągu dnia, a na południowym zachodzie wciąż pozostanie ciepło. Tam temperatura będzie się wahać od 1 st. w nocy do 4 w ciągu dnia – przekazał Grzegorz Walijewski i dodał, że podobna pogoda utrzyma się co najmniej do wtorku.

Przypomniał również, że synoptycy z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW stworzyli eksperymentalną prognozę do końca lutego. Wynika z niej, że będą dwie fale mrozu. Pierwsza czeka nas już w ten weekend.

– Druga fala chłodu prognozowana jest pod koniec miesiąca – dodał. W nocy w okolicach Białegostoku temperatura może spaść nawet do -28 st. – poinformował.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej