RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Powrót do szkół. Minister Czarnek przedstawił nowe zasady

Najmłodsze dzieci wróciły do szkół. Już niebawem zajęcia stacjonarne prawdopodobnie będą miały też kolejne starsze klasy. Minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował o czterech zasadach wsparcia uczniów powracających z nauki zdalnej.

Nauka zdalna i stacjonarna. Od dziś nowe zasady

Ministerstwo edukacji zdecydowało, że nauka zdalna w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach średnich jest przedłużona do 14 lutego....

zobacz więcej

Minister Przemysław Czarnek w TVP Info mówił o czterech zasadach wsparcia dla dzieci powracających do szkoły po nauce zdalnej. Zwrócił uwagę przede wszystkim na problem otyłości wśród dzieci. Zaznaczał, że pandemia koronawirusa i nauka zdalna, czyli przesiadywanie przed komputerem, „jeszcze ten problem wzmogły”.

Robimy program wsparcia dla dzieci, żeby walczyć z otyłością. Chcemy przeszkolić nauczycieli WF-u, by specjaliści podali sposób na najbardziej efektywne wykorzystanie tych czterech godzin zajęć tygodniowo, aby były takie zajęcia, które będą najbardziej efektywnie walczyć z otyłością i wadami postawy – sprecyzował.

Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne


Mówił też, że ministerstwo planuje wprowadzenie dodatkowych pozalekcyjnych zajęć SKS, które będą „zwłaszcza skierowane do dziewcząt, bo tu jest większy problem”. Wyjaśnił, że obecnie pozalekcyjnych zajęć sportowych jest więcej dla chłopców.

Sondaż: Powrót uczniów do szkół. Ilu Polaków jest „za”?

30,3 proc. ankietowanych uważa, że rząd powinien najpierw zdecydować o powrocie do szkół dzieci z klas IV – VIII – wynika z sondażu United Surveys...

zobacz więcej

Czarnek powiedział, że resort apeluje też do rodziców, by nie wystawiali dzieciom zwolnień z zajęć fizycznych.

– Ruch i kultura fizyczna są dziś na wagę złota, ta plaga zwolnień lekarskich, tylko żeby dziecko się nie spociło lub nie miało gorszej oceny... Z tym musimy walczyć – powiedział.

Minister wskazywał, że kolejnym problemem są problemy psychiczne wynikające z „zamknięcia i braku wspólnoty, to drugi program”.

– Trzeci filar to problemy ze wzrokiem. Przygotowujemy program pilotażowy i ogólnopolski badania wzroku – mówił wskazując, że już teraz naukowcy mówią już o „epidemii krótkowzroczności”. Mówił też, że podstawową zasadą w tym punkcie będą wyjścia z uczniami na zewnątrz.

Więcej zajęć z kluczowych przedmiotów


– Czwarty to program wsparcia niedostatków wiedzy; nauka zdalna, choćby najlepsza, nie zastąpi nauki stacjonarnej. Chcemy wprowadzić godziny dodatkowe zajęć z kluczowych przedmiotów , by nadrabiać niezrealizowany materiał – mówił.

źródło:
Zobacz więcej