RAPORT

Pogarda

Skruszeni vatsterzy spłacają wyłudzone podatki. Liczą na niższe wyroki

Jeden z zatrzymanych vatsterów (fot. CBŚP)
Jeden z zatrzymanych vatsterów (fot. CBŚP)

Najnowsze

Popularne

Zachodniopomorskie „pezety” Prokuratury Krajowej oskarżyły 17 osób, które wykorzystując podrobione faktury zaniżały swoje zyski lub zajmowały się wyłudzaniem ptaku VAT. W sumie zyski vatsterów oszacowano na kilka milionów złotych. Oskarżeni, licząc na łagodniejsze potraktowanie przez sąd, spłacili już bądź rozpoczęli spłatę zaległych należności wraz z odsetkami.

Śledczy zajęli mienie vatsterów o wartości ponad 64 mln złotych

Dwóch liderów gangu zajmującego się wyłudzaniem podatku VAT, zatrzymali funkcjonariusze CBŚP w związku ze śledztwem Prokuratury Okręgowej w...

zobacz więcej

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował do sądów trzy akty oskarżenia wobec 17 osób, którym zarzucono przyjmowanie nierzetelnych oraz poświadczających nieprawdę faktur VAT. W sumie osoby te miały się dopuścić 38 przestępstw.

Najnowsze akty oskarżenia zachodniopomorskich „pezetów” dotyczą „skruszonych”. Czyli osób, które jeszcze w trakcie śledztwa porozumiały się z Urzędami Skarbowymi i zapłaciły wyłudzony podatek VAT oraz podatek dochodowy wraz ze stosownymi odsetkami lub też rozpoczęły spłaty.

W zamian za to mogą liczyć na łagodniejsze potraktowanie przez sąd. Warto się postarać, bo grozi im do 10 lat więzienia.

Sprawa ma związek z rozbitym przez „pezety” gangiem „dawców kosztów”. Grupa ta pozorując handel lub usługi, oferowała faktury, dzięki którym klienci mogli obniżyć wysokość ciążących na nich danin publicznych, a nawet wyłudzać zwrot VAT. Klienci otrzymywali stosowne dokumenty poświadczające wirtualne transakcje lub takież umowy na zawarcie usług.

W oszustwa zamieszanych było kilkadziesiąt osób, a straty Skarbu Państwa oszacowano na kilkadziesiąt milionów złotych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej