RAPORT

Wojna na Ukrainie

Najbogatszy człowiek świata rezygnuje z kierowania Amazonem

Jeff Bezos założył Amazon w 1994 r. (fot. PAP/EPA/MICHAEL NELSON)
Jeff Bezos założył Amazon w 1994 r. (fot. PAP/EPA/MICHAEL NELSON)

Jeff Bezos ustąpi ze stanowiska dyrektora generalnego firmy Amazon, którą założył prawie 30 lat temu. W trzecim kwartale tego roku na stanowisku prezesa zastąpi go Andy Jassy. Bezos obejmie funkcję przewodniczącego rady nadzorczej.

Raj zwany „GameStop”, czyli jak płotki straszą rekiny

Ameryka szaleje, prości ludzie zarabiają dziesiątki tysięcy dolarów, a na giełdzie trwa panika, jakiej nie widziano od kilkunastu lat. Każdy może...

zobacz więcej

Bezos założył Amazon w 1994 r. i przekształcił go z księgarni internetowej w gigantyczny koncern zajmujący się sprzedażą online, oferując ogromną gamę produktów na całym świecie. Akcje firmy na nowojorskiej giełdzie warte są 1,6 bln dolarów.

Jassy, który zastąpi Bezosa na stanowisku prezesa, rozpoczął pracę w Amazon w 1997 r. Kierował biznesem chmurowym koncernu.

Amazon zanotował w czwartym kwartale 2020 r. 14,09 dolara zysku na akcję i 125,56 mld dolarów przychodów. To wyniki lepsze od oczekiwań analityków, ale zepchnęła je na drugi plan rezygnacja z funkcji prezesa Jeffa Bezosa, założyciela firmy.

Analitycy spodziewali się, że kwartalny zysk Amazona wyniesie 7,23 mld dolarów, a przychody 119,7 mld dolarów. To pierwszy kwartał w historii spółki z przychodami powyżej 100 mld dolarów.

Motorem wzrostu przychodów był biznes chmurowy, który zwiększył sprzedaż w czwartym kwartale o 28 proc. Zysk operacyjny tego segmentu wzrósł rok do roku o 37 proc., do 3,56 mld dolarów. To jednak wynik gorszy od oczekiwań analityków; spodziewali się 3,75 mld dolarów zysku operacyjnego.

W handlu pozasesyjnym akcje Amazona rosły początkowo po publikacji wyników o około 1 proc., później zaczęły lekko spadać.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej