RAPORT

Pogarda

Kim naprawdę jest „pieszczoch liberalnych mediów”? Śpiewak o „mrocznej przeszłości” Giertycha

Roman Giertych (fot. B.Zawrzel/NurPhoto/Getty Images)
Roman Giertych (fot. B.Zawrzel/NurPhoto/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

- Wychowany w rodzinie z silnymi tradycjami faszystowskimi, w wieku 18 lat Roman Giertych dokonał reaktywacji Młodzieży Wszechpolskiej – zarzuca znanemu adwokatowi Jan Śpiewak. - MW będzie jego wehikułem do władzy i stanowisk, w tym stanowiska wicepremiera. Organizacja wprost odwoływała się do dziedzictwa przedwojennego, wraz z jej skrajnie antysemickim programem – stawia zarzut aktywista miejski, przypominając przeszłość Giertycha w poświęconym mu filmie na YouTubie. Mecenas nie odniósł się do tych zarzutów, a na pytanie portalu tvp.info w tej sprawie nie odpowiedział.

Sprawy dyscyplinarne Romana Giertycha. Ustalenia portalu tvp.info

Wobec adwokata Romana Giertycha toczone są cztery sprawy dyscyplinarne – ustalił portal tvp.info. Mecenas pytany o nie, milczy. Izba Adwokacka w...

zobacz więcej

– Mówienie o rodzinie w kontekście polityków to zawsze stąpanie po cienkim lodzie. W przypadku Romana Giertycha nie można jednak pominąć tego wątku – zaczyna swoje nagranie Jan Śpiewak. Jego zdaniem Roman Giertych jest „wprost kontynuatorem dzieła swojego dziadka” Jędrzeja Giertycha. Jak twierdzi, dziadek adwokata był „zapiekłym antysemitą”, a „nienawiść do Żydów stanowiła centralny element jego światopoglądu”.

W ocenie Śpiewaka „Giertych wierzy tylko we władzę i pieniądze, jak większość kolonialnych polskich elit”. – Gdy zobaczył, że nie ma już na scenie politycznej miejsca dla swojego skrajnie prawicowego tworu, schował swoje przekonania do kieszeni – zarzuca mu aktywista miejski.

– W 2001 r. Giertych dokonał rebrandingu swojego ugrupowania na Ligę Polskich Rodzin i wszedł do Sejmu. Pomagał w tym Giertychowi Wojciech Wierzejski, jego prawa ręka. Zmienia się też główny wróg. Nie są już nimi Żydzi, ale geje, Niemcy i aborcja. Prawa ręka Giertycha, Wojciech Wierzejski prosto z mostu nazywa gejów pederastami. (…) Przed Marszem Równości zachęcał (Wierzejski – red.) do przemocy wobec uczestników – twierdzi na nagraniu Śpiewak.


W filmie Śpiewak przypomina domniemane działania Giertycha, takie jak mający pozostać w ukryciu plan stworzenia zmyślonej „listy stu pedałów” oraz zaoferowanie dziennikarzowi ponad 400 tys. zł za prawa do książki o najbogatszym Polaku, by następnie wymusić na biznesmenie pieniądze za jej niepublikowanie.

Czytaj także: Giertych chciał wymusić pieniądze od Kulczyka i innych milionerów? Posłuchaj nagranie
Czytaj także: Giertych o „pedalskiej międzynarodówce” i pomyśle „listy stu pedałów” [WIDEO]

Roman Giertych milczy


Portal tvp.info zwrócił się do Romana Giertycha z prośbą o odniesienie się do zarzutów, które padają w nagraniu Śpiewaka, ale nie otrzymaliśmy dotąd odpowiedzi. Gdy tylko ją otrzymamy, opublikujemy ją na naszych łamach.

Roman Giertych zareagował na zarzuty Śpiewaka o faszyzmie, pisząc na Twitterze, że „daje mu szansę”. Wpis Giertycha skomentował m.in. redaktor naczelny „Newsweeka” Tomasz Lis, co spotkało się z odpowiedzią ze strony Śpiewaka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej