RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zebrał 33 mln funtów na służbę zdrowia. Stuletni weteran zmarł na COVID-19

Weteran podbił serca zbiórką na służbę zdrowia (fot. PAP/EPA/V.FLORES)
Weteran podbił serca zbiórką na służbę zdrowia (fot. PAP/EPA/V.FLORES)

Kapitan Tom Moore, stuletni brytyjski weteran, który wiosną zeszłego roku zebrał dla publicznej służby zdrowia prawie 33 mln funtów, zmarł we wtorek szpitalu z powodu Covid-19 - przekazała jego rodzina.

Zmarł Zbigniew Siemaszko. Wybitny historyk i publicysta emigracyjny

Nie żyje Zbigniew Siemaszko. O śmierci wybitnego historyka, pisarza i publicysty emigracyjnego poinformował na Twitterze ambasador RP w Londynie...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

„Z wielkim smutkiem zawiadamiamy o śmierci naszego drogiego ojca, kapitana sir Toma Moore'a” - przekazały w wydanym oświadczeniu jego córki.

Wspomniały, że „ostatni rok życia naszego ojca był niezwykły. Odmłodniał i doświadczył rzeczy, o których wcześniej tylko marzył. Chociaż był w tak wielu sercach tylko przez krótki czas, był niezwykłym ojcem i dziadkiem i pozostanie żywy w naszych sercach na zawsze” - napisały.

Symbol nadziei


Moore stał się w Wielkiej Brytanii symbolem nadziei w trakcie epidemii koronawirusa. Weteran II wojny światowej , który poruszał się przy pomocy chodzika na kółkach, na początku kwietnia zeszłego roku postanowił pomóc brytyjskim lekarzom i pielęgniarkom walczącym z epidemią. Na fundraisingowej platformie JustGiving ogłosił zbiórkę pieniędzy i wyzwanie dla siebie samego - przejście przed setnymi urodzinami stu liczących 25 metrów okrążeń wokół domu.

Królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki


Początkowo liczył, że zdoła zebrać tysiąc funtów, ale jego akcja nieoczekiwane zyskała wielką popularność . Gdy 16 kwietnia pokonywał - w asyście honorowej żołnierzy z Yorkshire Regiment - setne okrążenie, było to ponad 12 milionów funtów. Skończyło się na prawie 32,8 mln - wpłaconych przez 1,5 miliona osób, co jest największą sumą, jaka kiedykolwiek została zebrana poprzez stronę JustGiving. W uznaniu dla jego dokonań w lipcu królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki.

Zobacz także: Weteran zebrał 33 mln funtów na służbę zdrowia

źródło:

Zobacz więcej