RAPORT

Pogarda

Ekspert z WAT: Grota potraktowano inaczej niż pozostałe karabinki [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Te publikacje wykraczają poza jakikolwiek zakres popularnego dziennikarstwa, nie mówiąc już o analizie technicznej – mówi portalowi tvp.info płk dr hab. inż. Przemysław Kupidura, wykładowca WAT, odnosząc się do artykułów Onetu o domniemanych wadach karabinka Grot. Nasz rozmówca bardzo krytycznie odniósł się do próby piaskowej. Zwrócił m.in. uwagę, że Grot był badany w innych warunkach niż pozostałe karabinki oraz że był udoskonalany, podczas gdy na filmie widać jedną z jego pierwszych wersji.

Producent karabinka Grot pozywa RAS. Chodzi o artykuły Onetu [WIDEO]

Radomska Fabryka Broni „Łucznik”, producent karabinka Grot, wystosowała pozew sądowy o ochronę dóbr osobistych przeciwko wydawcy Ringier Axel...

zobacz więcej

– Jeżeli spojrzymy dzisiaj w najświeższej publikacji Onetu na listę różnych powołań, ważnych, niby znających się na rzeczy osób, to jest to po prostu taki zbitek sensacji i haseł niezwykle krzykliwych, pod którymi tak naprawdę niewiele się kryje – mówi portalowi tvp.info płk dr hab. inż. Kupidura, pełniący funkcję zastępcy dziekana Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa (WML) WAT.

– Wielokrotnie przeprowadzałem testy, w tym użytkowe, broni strzeleckiej. Najważniejsze jest tu opracowanie programu badań. Jeżeli to są badania, których wynikiem ma być na przykład przyjęcie konstrukcji do użytkowania, to wiadomo, że musi być to spójne z dokumentami obowiązującymi w resorcie obrony narodowej – wyjaśnia rozmówca portalu tvp.info.

Płk dr hab. inż. Kupidura zwraca uwagę, że jeżeli badamy „coś, czego norma obronna nie pokazuje nam wprost, jak badać, to i tak musimy bardzo ściśle sformułować program badań”. Jak tłumaczy, należy określić: co badamy, jakie egzemplarze broni, jak będą one przygotowane do strzelania, w jakim okresie będą przeprowadzane badania i w jakich warunkach.

– W ramach takich jednych testów możemy sprawdzać różne parametry: celność, ergonomię, parametry prowadzenia ognia. Do każdego z takich punktów badań określamy więc dokładnie, w jaki sposób będziemy to robić, czyli jakie czynności musi wykonać osoba testująca – mówi rozmówca portalu tvp.info.

Ekspert o projektowaniu Grota


– W przypadku rzeczy, które nie mają jasno sprecyzowanych parametrów, możemy porównywać, że wynik, np. czas wymiany magazynka, powinien być lepszy niż w porównywalnych konstrukcjach i wymieniamy w jakich (…). To jest w ogóle taki początek, od którego zaczynamy, a nie pokazujemy, że badamy nie wiadomo co z zamazanym numerem – powiedział, odnosząc się do testu piaskowego, który znalazł się w jednej z publikacji Onetu.

Tutaj notabene było widać, że rok produkcji broni to 2017, czyli chodzi o pierwsze egzemplarze, te z pierwszej setki produkcyjnej, kiedy tych wad było rzeczywiście więcej, zwłaszcza jeśli chodzi o podatność na korozje – zwraca uwagę pułkownik.

Szef MON o Grotach: Żadna broń nie jest doskonała, ale ta jest sprawdzona

Karabinki Grot nie są zawodne, żadna broń nie jest doskonała, ale to jest polska broń, to jest broń sprawdzona – mówił szef MON Mariusz Błaszczak...

zobacz więcej

Rozmówca portalu tvp.info podkreśla, że obecnie karabinki Grot to zupełnie inna broń, gdyż była udoskonalana. – Mówimy o kolejnych wersjach: A0, A1, A2 i o tych widocznych różnicach, ale trzeba pamiętać, że było dużo rzeczy, których nie widzimy. One są widoczne w dokumentacji konstrukcyjnej. To jest zmiana technologii wykonywania niektórych części, zmiany materiałów, poprawa geometrii niektórych części – podkreśla płk dr hab. inż. Kupidura. Dodaje, że tych różnić jest dość sporo.

Czytaj także: Suski: To atak na polski przemysł zbrojeniowy.

– Projektując Grota i potem badając i wprowadzając różne zmiany, zwłaszcza w zakresie kształtu i położenia manipulatorów, czyli tych wszystkich przycisków, uchwytów, rękojeści, zwracaliśmy przede wszystkim uwagę na jak najwyższy stopień ergonomiczności – mówi tłumacząc, że chodziło o to, aby „żołnierz był w stanie wykonać jak najszybciej pewne czynności”.

– Stąd też ta broń będzie nieznacznie bardziej podatna na silne zapiaszczenie, ze względu chociażby na to, że przeniesiony został do przodu napinacz, tak żeby żołnierz nie musiał broni odrywać od ramienia – powiedział rozmówca portalu tvp.info. – Dzięki temu procedura awaryjna, na przykład, kiedy został źle wpięty magazynek czy jest niewypał, który musimy usunąć, czyli ręcznie przeładować broń, zyskujemy kilka dziesiątych sekundy, które na polu walki czasami są decydujące – dodaje.

Ekspert zwrócił też uwagę, że jeśli porównamy Grota z amerykańskim karabinkiem M4, to „znacznie większy jest przycisk zwalniania magazynka, który oprócz tego jest po obu stronach karabinka, a nie tak jak w bazowej M4”.

Jeżeli się tą bronią umiejętnie posługuje żołnierz, a nie tak jak pan Paweł Moszner, to można z obu stron wcisnąć te przyciski i wówczas ten magazynek łatwiej wychodzi – powiedział rozmówca portalu tvp.info.

Problemy z karabinkiem Grot? Rzecznik terytorialsów punktuje serię manipulacji Onetu

„Jest tak zły, że zagraża żołnierzom” – tak w serii artykułów Onetu scharakteryzowano karabinek Grot, będący na wyposażeniu Wojsk Obrony...

zobacz więcej

Ekspert o próbie piaskowej


Odnosząc się do publikacji Onetu płk dr hab. inż. Kupidura ponownie zaznaczył, że powtarzalne testy należy wykonywać w tych samych warunkach, a na filmikach widzimy, że „Grot jest badany w innych warunkach niż AR-15 oraz AKM”.

– Zresztą w Onecie jest nawet komentarz, że te testy zostały przeprowadzone następnego dnia. Mało tego, widzimy, że nawet nie następnego dnia, ale w innymi miejscu, w innym pomieszczeniu – powiedział wykładowca WAT.

Rozmówca portalu tvp.info zauważa, że inaczej był też sypany piasek. – Pomijam już, że to mógł być inny piasek, ale to trudno ocenić po filmach. Proszę zwrócić uwagę, że w przypadku Grota piasek był sypany garściami, z ręki, prosto w te wrażliwe miejsca, na znacznie większej powierzchni niż potem miało to miejsce w pozostałych karabinkach – podkreśla.

Płk dr hab. inż. Kupidura dodaje, że w przypadku pozostałych dwóch karabinków, piasek jest sypany „jednym sypnięciem ze skrzynki”.

– Kolejna rzecz, która różni te próby to fakt, że w przypadku Grota ten piasek przykleja się nawet na zewnętrznej powierzchni broni – zwraca uwagę rozmówca portalu tvp.info. Jak wyjaśnia, może to być spowodowane tym, że w tej próbie wykorzystano właśnie inny piasek lub innym stanem przygotowania broni – zakonserwowaniem bądź brakiem konserwacji. W przypadku pozostałych karabinków – zaznacza ekspert – na zewnętrznej powierzchni broni nie zostaje „ani odrobinka piasku”.

Coś tu jest więc nie tak z powtarzalnością warunków tych – w cudzysłowie – testów – podsumowuje rozmówca portalu tvp.info.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej