RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gdzie największe ryzyko zakażenia COVID-19? Fatalny wynik restauracji

Kolejka do restauracji w Zakopanem (fot. PAP/G.Momot, zdjęcie ilustracyjne)
Kolejka do restauracji w Zakopanem (fot. PAP/G.Momot, zdjęcie ilustracyjne)

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przygotowała wykres w oparciu o dane opublikowane w międzynarodowym serwisie społeczności naukowej nature.com. Okazuje się, że zdecydowanie największe ryzyko zakażenia koronawirusem występuje w restauracjach z obsługą kelnerską. Na kolejnych miejscach tego niechlubnego rankingu znalazły się centra fitness, kawiarnie i bary oraz hotele.

Nauka zdalna i stacjonarna. Od dziś nowe zasady

Ministerstwo edukacji zdecydowało, że nauka zdalna w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach średnich jest przedłużona do 14 lutego....

zobacz więcej

Jak czytamy, aby wyniki analiz były wiarygodne, przeprowadzono je aż w 10 największych aglomeracjach Stanów Zjednoczonych. Dane z telefonów komórkowych, zawierające m.in. informacje o przemieszczaniu się niemal 100 mln osób udało się zestawić z liczbą nowych zakażeń koronawirusem.

Dotychczas podobne analizy nigdy nie były prowadzone aż na taką skalę. Chcąc jednak skutecznie walczyć z COVID-19 dokładnie sprawdzono, jaki jest związek mobilności i wzrostu nowych zachorowań.

KORONAWIRUS – RAPORT

Okazało się, że zdecydowanie największe zagrożenie występuje w restauracjach z obsługą kelnerską, centrach fitness, kawiarniach i barach oraz hotelach. Z kolei na piątym miejscu zestawienia nature.com uplasowały się restauracje, gdzie posiłki i napoje zamawia się przy barze.

Hołownia zaliczył wpadkę jak Kennedy? Historyk: To brak wiedzy

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział projekt „Nowy polski ład”. Szymon Hołownia skrytykował pomysł reform i powołał się na wydarzenia z USA....

zobacz więcej

Jako kolejne niebezpieczne miejsca wskazano miejsca kultu religijnego, gabinety lekarskie oraz duże sklepy spożywcze i supermarkety.

Zobacz także -> Kiedy dalsze otwieranie gospodarki? Premier podał termin

Gdzie jeszcze istnieje ryzyko zakażenia – choć niższe niż we wspomnianych już lokalizacjach? W tym miejscu wymienione zostały liczne sklepy: z produktami używanymi, zoologiczne, z artykułami sportowymi, z zabawkami, z narzędziami oraz z częściami samochodowymi.

Ostatnia wskazana w zestawieniu grupa do domy towarowe, stacje paliw, apteki, sklepy dziennie i samochodowe.

Gdzie największe ryzyko zakażenia koronawirusem?

Otwieranie gospodarki. Kryteria w zależności od regionu Polski?

Jesteśmy gotowi z protokołami bezpieczeństwa – oświadczyła wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Chodzi o kryteria, jakie będą zastosowane przy...

zobacz więcej

Przypomnijmy, że we wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4326 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu wynika, że ostatniej doby w szpitalach zmarły 253 osoby zakażone COVID-19. Wykonano 42 tys. testów.

Ile osób zaszczepionych?


Z kolei dawki przeciwko COVID-19 otrzymało już ponad milion osób. W sumie mamy 1 231 716 wykonanych szczepień.

Wynik ten mógł był jeszcze lepszy. Dlaczego nie jest? – Według deklaracji dostawców szczepionki, do końca marca do Polski miało trafić ponad 9 mln dawek szczepionki, a faktycznie otrzymamy nieco ponad 6 mln dawek – powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Zobacz także -> Dworczyk: Dokładamy starań, aby ten program płynnie był realizowany

– Oczywiście to się może jeszcze zmieniać. Mamy nadzieję, że tylko na plus, ale cały czas trzeba mieć w tyle głowy nasze doświadczenia z ograniczeniem i opóźnianiem dostaw. Ta nasza ostrożność i niechęć podawania konkretnych informacji na temat szczepień w kolejnych kwartałach wynika z ograniczonej przewidywalności, jeśli chodzi o dostarczanie do Polski szczepionek – dodał Dworczyk.

źródło:
Zobacz więcej