RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Rozprawa ws. Nawalnego. Aresztowania przed sądem w Moskwie

Ponad 200 osób zostało zatrzymanych w rejonie Moskiewskiego Sądu Miejskiego, gdzie rozpatrywany jest wniosek służb więziennych o osadzenie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego w kolonii karnej. Dane te podała społeczna komisja wizytująca areszty w Moskwie.

Dokładnie opisali „pałac Putina”. Najciekawsze to, co pod ziemią

Wychodzą na jaw kolejne szczegóły dotyczące rezydencji Władimira Putina pod Gelendżykiem, która według opozycjonisty Aleksieja Nawalnego jest...

zobacz więcej

Przed gmachem sądu dyżurują oddziały policji i OMON-u. Na sali są adwokaci Nawalnego: Olga Michaiłowa i Wadim Kobziew.

Sędzia poprosiła Nawalnego, by się przedstawił. Odparł, że na razie ona sama się nie przedstawiła. Sędzia podała swoje nazwisko. Okazało się, że krótko przed posiedzeniem doszło do zmiany sędzi i teraz sprawę rozpatruje Natalia Riepnikowa.

Protesty i aresztowania zwolenników Nawalnego


O 237 zatrzymanych informuje portal OWD-Info, monitorujący zatrzymania w Rosji.

Zatrzymania trwają już od ponad dwóch godzin; funkcjonariusze zabierają do aut policyjnych głównie mężczyzn. Wśród zatrzymanych są też przedstawiciele mediów; jednej z dziennikarek policjanci zdjęli z szyi akredytację prasową, po czym zabrali ją na komisariat.

Niektórzy policjanci przed budynkiem sądu mają zaklejone znaczki, które służą do ich identyfikacji i które powinni nosić na mundurach. Wielu z nich ma także hełmy zasłaniające twarz. W 2014 r. Aleksiej Nawalny został skazany na 3,5 roku pozbawienia wolności w związku z oskarżeniem o finansowe nadużycia na szkodę koncernu Yves Rocher.

Aresztowany po powrocie do Rosji


Wykonanie wyroku zawieszono na pięć lat, a w 2017 r. okres tzw. próby przedłużono do 29 grudnia 2020 r.

W połowie stycznia rosyjska służba więziennictwa wystąpiła do sądu o odwieszenie Aleksiejowi Nawalnemu starego wyroku. Funkcjonariusze uznali, że opozycjonista wielokrotnie naruszył warunki próby, gdy przebywał w Berlinie. Tam leczył się po próbie otrucia go nowiczokiem. – Uważamy, że wszystko, co się dzieje z Aleksiejem, wynika z motywów politycznych. Został zatrzymany, jest w warunkach pozbawienia wolności po to, by wykluczyć go z życia politycznego – powiedziała dziennikarzom jego prawniczka Olga Michajłowa.

Zobacz także: Pałac Putina – ani pałac, ani Putina? Przyjaciel prezydenta bierze wszystko na siebie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej