RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„USA proponują Niemcom zniesienie sankcji na Nord Stream 2”

Joe Biden i Angela Merkel (fot. Christian Marquardt-Pool/Getty Images)
Joe Biden i Angela Merkel (fot. Christian Marquardt-Pool/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Zniesienie sankcji na Nord Stream 2, choć nie za darmo – to, zdaniem niemieckiej gazety „Handelsblatt”, propozycja Stanów Zjednoczonych dla Niemiec. Nowa administracja Joego Bidena rzekomo zasygnalizowała już gotowość do rozmów, co uspokoiło nastroje w Berlinie – czytamy.

„Nord Stream 2 dzieli Unię. Amerykanie są mu przeciwni”

Polska zawsze sprzeciwiała się budowie gazociągu Nord Stream 2, bo to projekt dzielący członków Unii Europejskiej, NATO i państwa zachodnie;...

zobacz więcej

Po kilku latach twardego kursu Donalda Trumpa przeciwko budowie niemiecko-rosyjskiego gazociągu pojawia się pierwszy sygnał, że Waszyngton chce zakończyć konflikt z Berlinem – wskazuje „Handelsblatt”.

Waszyngton miał po raz pierwszy zaproponować rządowi federalnemu Niemiec zniesienie sankcji dotyczących Nord Stream 2 – dziennik powołuje się na źródła zbliżone do rządu w Berlinie.

Nord Strean 2. Berlin „odetchnął z ulgą”


Jeden z amerykańskich urzędników biorących udział w rozmowach powiedział gazecie, że „Niemcy muszą położyć na stole pakiet rozwiązań” dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Europie. Chodzi przede wszystkim o powstrzymanie wzrostu uzależnienia od rosyjskiego gazu i ewentualnego odłączenia Ukrainy od europejskiej infrastruktury.

Niemiecka gazeta odnotowuje, że rząd Angeli Merkel „odetchnął z ulgą” na wieść o amerykańskiej propozycji, dotąd jednak nie wystosowano jakiejkolwiek propozycji zwrotnej administracji Joego Bidena.

Zobacz także: Nord Stream 2. „Tagesspiegel”: Rząd od lat ignoruje wszystkie ostrzeżenia i obiekcje

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej