RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nord Stream 2. „Tagesspiegel”: Rząd od lat ignoruje wszystkie ostrzeżenia i obiekcje

Rosja forsuje Nord Stream 2 (fot. Nord Stream 2/mat.pras.)
Rosja forsuje Nord Stream 2 (fot. Nord Stream 2/mat.pras.)

Francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune oświadczył, że ze względu na aresztowanie w Rosji Aleksieja Nawalnego Niemcy powinny odstąpić od budowy gazociągu Nord Stream 2. „Nie można łatwo zignorować sprzeciwu Paryża” – ocenił dziennik „Tagesspiegel”.

„Der Spiegel”: Nord Stream 2 jest antyeuropejski. Merkel powinna wycofać dla niego poparcie

Gazociąg Nord Stream 2 jest dla Niemiec szkodliwy politycznie i antyeuropejski, a kanclerz Angela Merkel winna wycofać dla niego poparcie – pisze w...

zobacz więcej

Gazeta zauważa, że „do tej pory zwolennicy gazociągu zawsze odrzucali krytykę ze strony państw bałtyckich. Gdy Polska i państwa bałtyckie sprzeciwiały się projektowi rosyjskiej firmy, niemieccy politycy nie traktowali ich poważnie i wyśmiewali nadmierną krytykę Rosji”.

Teraz jednak „Francja również radzi Niemcom wstrzymanie rurociągu Nord Stream 2. Francuski sekretarz stanu ds. Europy ujawnił w wywiadzie, że jest za zatrzymaniem prac przy NS2 w odpowiedzi na aresztowanie lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego” – pisze Claudia von Salzen na łamach „Tagesspiegel”.

Inwestor gazociągu


Nie można łatwo zignorować sprzeciwu Paryża. Prezydent Francji Emmanuel Macron w ostatnich latach stawia na zbliżenie z Rosją, a francuska firma Engie jest także jednym z inwestorów finansowych w Nord Stream 2” – przekonuje.

W Europie przeciwnicy bałtyckiego gazociągu od dawna stanowią zdecydowaną większość. „Parlament Europejski niedawno przegłosował natychmiastowe wstrzymanie budowy rurociągu w ramach europejskiej odpowiedzi na sprawę Nawalnego. Liczby mówią same za siebie: 581 posłów zagłosowało za, tylko 50 było przeciw, głównie Niemcy” – pisze „Tagesspiegel”. „Nord Stream 2 jest sprzeczny (...) ze wspólną polityką energetyczną, a przede wszystkim z większymi wysiłkami na rzecz ochrony klimatu. Do tego dochodzą dodatkowe szkody w polityce zagranicznej” – zauważa publicystka. „Ale rząd federalny od lat ignoruje wszystkie ostrzeżenia i obiekcje i nadal próbuje udawać, że Nord Stream 2 to projekt czysto ekonomiczny. Trzymając się projektu, odważa się iść niebezpiecznie samotnie w Europie” – podkreśla.

„Rząd federalny już dawno przegapił najlepszy moment na zakończenie Nord Stream 2. Niemniej musi wreszcie działać. Długoterminowe szkody polityczne mogą być znacznie większe niż ekonomiczne koszty wstrzymania budowy” – konkluduje gazeta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej