RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ważna zmiana w 500 Plus weszła w życie. Co zrobić, by nie wstrzymano świadczenia?

Rozpoczęło się przyjmowanie nowych wniosków o wypłaty z programu 500 Plus w 2021 roku. Zmiana dotyczy wszystkich osób korzystających ze świadczenia. Jakie dokumenty są wymagane i w jaki sposób złożyć nowy wniosek o 500 Plus? 1 lutego rusza nabór zgłoszeń drogą elektroniczną. Wyjaśniamy, co zrobić, by nie wstrzymano wypłaty świadczenia.

500 plus. „Aż 108 tysięcy wsparcia na jedno dziecko”

Od początku trwania programu „500 plus” do rodzin trafiło już 134,4 mld zł – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. –...

zobacz więcej

Rodzice złożyli już w sumie ponad 140 tys. wniosków o świadczenie „500 plus”, w ponad 1000 przypadkach świadczenie zostało już przyznane – poinformowała minister rodziny Marlena Maląg.

– Cieszy nas, że rodzice składają wnioski za pośrednictwem kanałów elektronicznych, a pierwsze świadczenia zostały już przyznane. Warto pamiętać, że złożenie wniosku do końca kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego – podkreśliła Maląg.

Świadczenie z programu 500 Plus przysługuje od narodzin aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Program ruszył w kwietniu 2016 roku i od tamtej pory do rodzin w Polsce trafiło już ponad 134 mld zł, a co miesiąc korzysta z niego blisko 6,6 mln dzieci – wylicza minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wypłaty 500 plus w 2021 roku


Dla osób korzystających z dodatku weszły w życie ważne zmiany. Można już składać wnioski, jeśli chce się otrzymywać pieniądze w nowym okresie świadczeniowym – wyjaśnia Maląg. Powód? Obecnie świadczenie obowiązuje do 31 maja tego roku i trzeba złożyć nowy wniosek na okres od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku.


Jak złożyć nowy wniosek o 500 Plus?


Od 1 lutego wnioski mogą być składane tylko drogą elektroniczną. Istnieje kilka dróg: poprzez bankowość elektroniczną, sustem Empatia lub system PUE ZUS. Możliwość złożenia ich drogą papierową będzie od 1 kwietnia: osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Nowe terminy 500 Plus


Jednak im szybciej rodzice złożą wniosek, tym szybciej otrzymają świadczenie – jednak nie później niż do 30 czerwca:

• złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku - a więc z zachowaniem ciągłości wypłaty świadczenia;

• w przypadku wniosków złożonych w okresie od 1 do 31 maja danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku;

Ważna informacja dla pobierających 500 Plus. Trzeba złożyć wniosek

W bieżącym roku dobiega końca okres rozliczeniowy świadczenia 500 plus, dlatego każdy świadczeniobiorca musi złożyć ponownie wniosek – powiedziała...

zobacz więcej

• jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku;

• złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku.

Zobacz także: 500 Plus tylko dla zaszczepionych na COVID-19? Clickbaitowy wyścig

Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.


Jakie dokumenty do wniosku o 500 Plus od 1 lutego?


Odkąd w 2016 roku zostało zniesione kryterium dochodowe świadczenie 500 Plus przysługuje na każde dziecko. Oznacza to, że oprócz samego wniosku nie trzeba składać żadnych dodatkowych dokumentów, by skorzystać z programu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej