RAPORT

Wojna na Ukrainie

Gates chce wypuścić do atmosfery chemiczny pył i „przyciemnić” słońce

Eksperyment ma się rozpocząć w czerwcu (fot. NASA)
Eksperyment ma się rozpocząć w czerwcu (fot. NASA)

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda pracują nad technologią „przyciemniania” słońca, która miałaby zmniejszyć skutki globalnego ocieplenia. Inicjatywę wsparł finansowo miliarder i założyciel firmy Microsoft Bill Gates.

Łazik Perseverance wkrótce dotrze na Marsa [WIDEO]

Łazik Perseverance amerykańskiej agencji NASA za trzy tygodnie wyląduje na powierzchni Marsa. Ten bezzałogowy pojazd ma wciąż do pokonania ok. 41,2...

zobacz więcej

Portal Forbes.com wskazuje, że eksperyment pod nazwą Stratospheric Controlled Perturbation Experiment (SCoPEx) ma na celu rozpylanie do atmosfery nietoksycznego pyłu węglanu wapnia (CaCO3). Oceniono, że taki aerozol mógłby wywoływać efekt ochłodzenia klimatu w wyniku zmniejszenia światła słonecznego docierającego na Ziemię.

Nieprzewidywalna technologia


Badania na skutecznością takiego rozwiązania kilka lat temu utknęły w martwym punkcie z powodu kontrowersji. Przeciwnicy uważają bowiem, że technologia wiąże się z nieprzewidywalnymi zagrożeniami, w tym mogącymi mieć poważne skutki zmianami wzorców pogodowych – informuje portal Onet.pl.

Ekolodzy obawiają się też, że radykalna zmiana strategii łagodzenia zmiany klimatu będzie traktowana jako zachęta dla dalszej emisji gazów cieplarnianych przy niewielkich lub zerowych zmianach w bieżących wzorcach konsumpcji i produkcji. Dzięki wsparciu Gatesa i pomocy Szwedzkiej Agencji Kosmicznej w czerwcu w pobliżu miasta Kiruna w Szwecji w ramach SCoPEx zostanie wystrzelony balon z odpowiednim wyposażeniem. Balon dotrze na wysokość 20 km, ale jeszcze nie uwolni żadnych aerozoli. Przetestowane zostaną manewrowanie balonem oraz systemy łączności. Dopiero pźniej doszłoby do uwolnienia do atmosfery niewielkiej ilości pyłu.

Według raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, procedura SCoPEx może obniżyć globalne temperatury o pełne 1,5 stopnia C za nie więcej niż 1-10 mld dolarów rocznie. David Keith, profesor fizyki na Uniwersytecie Harvarda, zwraca jednak uwagę na „wiele realnych problemów”. To między innymi brak pewności co stanie się, gdy CaCO3 zostanie uwolniony do atmosfery, nieznana jest też dokładna ilość aerozolu potrzebna do ochłodzenia planety. Badacze zapewniają jednak, że substancja ma „prawie idealne właściwości”.

Czytaj więcej: Badania genetyczne wieloryba. Potwierdzono odkrycie nowego gatunku

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej