RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Przypomniano słowa idola „nowej lewicy”. Co filozof Slavoj Žižek mówił o PiS?

Slawoj Žižek o rządach PiS w Polsce (fot. PAP/Marcin Kaliński)
Slawoj Žižek o rządach PiS w Polsce (fot. PAP/Marcin Kaliński)

Grupa Wyszehradzka na twitterowym profilu prowadzonym w języku angielskim zamieściła fragment wywiadu, jaki kilka lat temu znany słoweński filozof i socjolog Slavoj Žižek udzielił portalowi Quarz. Wielbiony przez tzw. „nową lewicę” marksista chwalił Prawo i Sprawiedliwość za wprowadzone reformy i programy socjalne.

Lewica w kółko o parytetach, a kobiet na „jedynkach” jej list jak na lekarstwo

Kandydatki Lewicy chwaliły się na konferencji prasowej pod Sejmem podpisaniem „Paktu dla kobiet”. To 10 postulatów, śród których znalazło się m....

zobacz więcej

„Prawo i Sprawiedliwość dokonało tak ogromnego transferu społecznego na rzecz biednych, jakiego żaden europejski rząd nie odważyłby się zrobić. Obniżyli wiek emerytalny, stworzyli lepsze warunki opieki zdrowotnej, zwiększyli pomoc matkom z dziećmi i tak dalej. Nic dziwnego, że ludzie ich lubią” – mówił w 2017 roku w rozmowie z portalem Quartz Žižek.

Slavoj Žižek o Prawie i Sprawiedliwości


Słoweński filozof, który w Polsce promowany jest m.in. w wydawnictwach „Krytyki Politycznej”, argumentował wówczas: „Mój Boże! Zrobili coś, na co nie odważy się żaden lewicowy rząd. Dla mnie ten paradoks to smutna prawda o Europie”.

Te słowa przypomniał teraz anglojęzyczny profil Grupy Wyszehradzkiej na Twitterze. Wpis skomentował Piotr Semka z „Do Rzeczy”. „Biedny Sławek Sierakowski. Jak on to wytłumaczy swojej trzódce?”. Publicysta w ironicznym komentarzu nie przez przypadek przywołuje Sławomira Sierakowskiego – związanego właśnie z „Krytyką Polityczną”, który w swoich wydawnictwach promował myśli marksistowskiego myśliciela ze Słowenii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej