RAPORT

Wojna na Ukrainie

Bossowie „Pruszkowa” ponownie zatrzymani

Zatrzymania dokonało CBŚP (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki)
Zatrzymania dokonało CBŚP (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki)

Andrzej Z. ps. Słowik oraz Leszek D. ps. Wańka i Janusz P. ps. Parasol ponownie zostali zatrzymani na polecenie prokuratury Regionalnej w Szczecinie – dowiedział się portal tvp.info. Ma to związek z nowym postępowaniem prowadzonym przez śledczych, którzy już raz oskarżyli pruszkowskich bossów.

„Mały Pruszków” skazany! „Bryndziak” odsiedzi 10 lat, boss zarządu mafii „Słowik” – 3 lata

Osławiony boss „Pruszkowa” - Andrzej Z. ps. Słowik został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie na trzy lata więzienia. Mafioso jest jednym z 25...

zobacz więcej

Do zatrzymań miało dojść w miniony wtorek w Sądzie Okręgowym w Warszawie, przed którym toczy się proces bossów „Pruszkowa”. Policjanci CBŚP mieli czekać na gangsterów przed drzwiami sali, w której odbywała się rozprawa w tzw. wątku ekonomicznym podwarszawskiej mafii.

Z informacji portalu tvp.info wynika, że zatrzymano m.in. Andrzeja Z. ps. Słowik, a także jego kompanów: Leszka D. ps. Wańka oraz Janusza P. ps. Parasol. Ma to związek ze śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie. Portalowi udało się ustalić, że sąd nie zgodził się na areszt dla Andrzeja Z.

– Sąd nie zastosował tymczasowego aresztowania wobec naszego mocodawcy, ponieważ nie dopatrzył się okoliczności, które w ogóle uprawdopodobniałyby, że podejrzany Andrzej Z. popełnił zarzucane mu przestępstwa. Krótko mówiąc, w sytuacji, kiedy czyn jest nieuprawdopodobniony w świetle art 249 kpk to sąd rozpoznający wniosek w ogóle nie musi przechodzić do rozważań, o których mowa w art 258 kpk, czyli do kwestii mataczenia i innego rodzaju utrudnień procesowych. Oznacza to jedno: że materiał przedstawiony na poparcie wniosku o zastosowaniu tymczasowego aresztu jest do tego stopnia ubogi, że nie uprawdopodabnia tezy prokuratora, jakoby podejrzany popełnił czyn zabroniony. Bo tylko wówczas sąd może zastosować areszt – powiedziała mec. Julia Dekoninck, obrończyni Andrzeja Z. ps. Słowik. – Mając powyższe na względzie, obrona w związku z procesową kurtuazją powstrzyma się od komentarzy, które mogłyby być odebrane jako małostkowe – dodała mecenas.

„Pruszków” przed sądem. Bossowie schorowani i nie śmierdzą groszem

– Zarzuty pod naszym adresem to wymysł prokuratury, nie poparty żadnymi dowodami. Ten proces pokaże, że jesteśmy niewinni – irytował się Leszek D....

zobacz więcej

Wobec „Słowika” jest już stosowany tymczasowy areszt, w związku z podejrzeniem o kierowaniem gangiem, który m.in. handlował narkotykami na terenie aresztu śledczego na warszawskiej Białołęce. Co ciekawe, Andrzej Z. został zatrzymany do tej sprawy we wrześniu 2020 r. Również na terenie stołecznego sądu. Zaledwie miesiąc wcześniej Andrzej Z. ps. Słowik wyszedł z aresztu, po tym jak wpłacono za niego 400 tys. zł poręczenia majątkowego. Za kratami siedział od stycznia 2017 r.

„Słowik” był ostatnim bossem „Pruszkowa”, który przebywał w areszcie. Leszek D. ps. Wańka odzyskał wolność jeszcze w 2019 r., po wpłaceniu 200 tys. zł kaucji. Janusz P. ps. Parasol opuścił areszt w maju 2020 r. (za 120 tys. zł poręczenia). W czerwcu dołączył do tej ekipy Krzysztof O. ps. Kręcony, uważany za członka tzw. starej gwardii „Pruszkowa”.

Czterech groźnych gangsterów zamieszanych w korupcję w służbie więziennej

Trzy adwokatki i co najmniej pięciu gangsterów, w tym pruszkowski mafioso Andrzej Z. ps. „Słowik” i lider gangu obcinaczy palców Wojciech S. ps....

zobacz więcej

Boss neo-Pruszkowa?

Andrzej Z. to jeden z głównych oskarżonych w procesie gangu pruszkowskiego i ochranianych przez tę mafię oszustów wyłudzających VAT. Według Prokuratury Regionalnej w Szczecinie „pomiędzy 1 września 2014 roku a 11 września 2018 roku, kierował wspomnianą grupą, a jego rola polegała na: koordynowaniu działań poszczególnych członków grupy, w tym wydawaniu poleceń co do sposobu działalności przestępczej, rodzaju i charakteru popełnianych przestępstw jak również sposobu legalizowania środków pieniężnych, (…) koordynowaniu wraz z Krzysztofem O. i Filipem F. pozorowania obrotu gospodarczego przez ustalone podmioty (…) oraz legalizacji korzyści osiągniętych w wyniku popełnianych przestępstw skarbowych, rozstrzyganiu sporów pomiędzy działającymi grupami przestępczymi na terenie Szczecina, wydaniu poleceń związanych z legalizacją korzyści majątkowych osiąganych w wyniku działalności przestępczej, jak również obrotu kokainą pozostałą po zatrzymaniach członków grupy w styczniu 2017 roku”.

„Millenialsi Pruszkowa” zatrzymani za handel narkotykami

Policjanci stołecznego wydziału antynarkotykowego rozbili gang handlujący środkami odurzającymi na terenie Pruszkowa, Brwinowa oraz innych...

zobacz więcej

„Pruszków” bierze się za VAT

Według prokuratury nowy gang „Słowika”, bo to jego śledczy wskazują jako lidera grupy, działał od września 2014 r. do września 2018 r. Przez kilkanaście ostatnich miesięcy boss kierował nim zza krat, m.in. przy pomocy swojej konkubiny.

Gang miał zajmować się przestępstwami gospodarczymi, oszustwami podatkowymi, rozbojami, handlem narkotykami czy podrabianiem dokumentów. Śledczy zarzucają także gangsterom handel kokainą.

Na trop pruszkowskich gangsterów wpadli funkcjonariusze CBŚP i śledczy prokuratury regionalnej ze Szczecina, rozpracowując grupę, która wyłudzała podatek VAT. Na jej czele miał stać Sebastian W. Gang działał w latach 2012-17, a na jego działalności Skarb Państwa miał stracić blisko 193 mln zł.

Z grupą tą zdaniem śledczych związali się w 2013 r. „Słowik” i „Wańka”.

Drugi gang rozpracowany przez śledczych to już typowa gangsterska ekipa, na czele której miał stać Andrzej Z. ps. „Słowik”. W jej skład wchodzili m.in. Leszek D. ps. „Wańka”, Janusz P. ps. „Parasol”, Krzysztof K. ps. „Kręcony”, Artur R. ps. „Pinokio”, Adam K. ps. „Młody” i Sebastian F. Do ekipy tej należeli byli członkowie kilku stołecznych gangów poza „Pruszkowem”, m.in. grupy ożarowskiej i mokotowskiej. Oskarżeni zapewniają, że padli ofiarą pomówień

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej