RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Pałac Putina – ani pałac, ani Putina? Przyjaciel prezydenta bierze wszystko na siebie

Arkadij Rotenberg twierdzi, że jest właścicielem „pałacu Putina” (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images; TVP Info)
Arkadij Rotenberg twierdzi, że jest właścicielem „pałacu Putina” (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images; TVP Info)

Arkadij Rotenberg, rosyjski biznesmen i zaufany przyjaciel prezydenta Rosji Władimira Putina, oświadczył, że to on jest właścicielem luksusowej nieruchomości pod Gelendżykiem nad Morzem Czarnym. Chodzi o posiadłość, którą przebywający w areszcie opozycjonista Aleksiej Nawalny nazywa „pałacem Putina”.

Debata po filmie Nawalnego o posiadłości Putina [WIDEO]

W TVP Info, na specjalne życzenie widzów, ponownie wyemitowano film rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego o posiadłości prezydenta Rosji...

zobacz więcej

– Teraz nie będzie to już tajemnicą: to ja jestem beneficjentem – powiedział Rotenberg w sobotę kanałowi Mash na komunikatorze Telegram. Zapewnił, że kupił pałac kilka lat temu i że dopiero teraz mówi o tym majątku, bowiem powstała wokół niego „awantura” i pojawiły się „przeróżne insynuacje”.

Hotel zamiast prywatnego pałacu


Rotenberg powiedział, że chciał w tym obiekcie stworzyć hotel i rozwinąć biznes turystyczny.

Dzień wcześniej kanał Mash opublikował nagranie wideo, które – według autorów – zrobiono wewnątrz pałacu pod Gelendżykiem. Z nagrania wynika, że ów obiekt jest dopiero na etapie budowy; wewnątrz są jedynie betonowe ściany i stoją rusztowania. Tego samego dnia telewizja państwowa Rossija 1 nadała materiał o pałacu, w którym poinformowała, że jest to obiekt w budowie, który w przyszłości będzie hotelem.

Materiał śledczy o luksusowym pałacu opublikowała 19 stycznia założona przez Nawalnego Fundacja Walki z Korupcją (FBK). Autorzy materiału twierdzą, że budowę obiektu o powierzchni niemal 18 tys. metrów kwadratowych finansowały rosyjskie firmy państwowe i prywatne związane z przyjaciółmi prezydenta Rosji. W filmie pojawia się sam Nawalny, który nazywa Putina „najbogatszym człowiekiem świata”.

Zobacz także: „Odrębne państwo w granicach Rosji”. Nawalny opowiada o luksusowej rezydencji Putina

Film zebrał dotąd ponad 100 mln odsłon w internecie. Komentując wideo kanału Mash, współpracownik Nawalnego Iwan Żdanow wskazał, że była w nim mowa również o przebudowie pałacu.

Putin zaprzecza, Kreml dementuje


Kreml zapewnia, że pałac nie należy do szefa państwa; również sam Putin oświadczył, że nie jest jego właścicielem.

Portal śledczy Insider utrzymuje, że redaktor kanału Mash – i zarazem autor nagrania z „pałacu Putina” – Maksim Iksanow mieszka w domu w Moskwie, który należy do agencji rządowej i w którym mieszkają również krewni najwyższych rangą urzędników. Arkadij Rotenberg, miliarder uważany za przyjaciela prezydenta Rosji, to były sparingowy partner Putina w judo. Biznesmen objęty jest sankcjami Unii Europejskiej, co uzasadniono tym, że zbudował swą fortunę w czasie rządów Putina, a jego spółka zdobyła ważne kontrakty w trakcie przygotowań do zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. Firma Rotenberga była też głównym wykonawcą budowy mostu z terytorium rosyjskiego na zaanektowany w 2014 roku przez Rosję Krym.

Zobacz także: Tajemnice alkowy Putina

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej