RAPORT

Tusk kontra Tusk

W tym regionie spadnie dziś nawet 15 cm śniegu – IMGW ostrzega. Co z resztą Polski?

Prognoza pogody – niedziela 31 stycznia (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
Prognoza pogody – niedziela 31 stycznia (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

W niedzielę niemal w całym kraju będą występować ujemne temperatury. Największe zachmurzenie będzie nad północną i wschodnią Polską – tam możliwe także przelotne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu na Pomorzu, gdzie może dopadać nawet 15 cm białego puchu. Temperatura znacznie spadnie w nocy, nawet kilkanaście stopni poniżej zera.

Ekstremalna fala mrozu powraca. Synoptyk mówi o dwóch szczególnie zimnych okresach

Początek 2021 roku pokazał zimę, jakiej w wielu miejscach Polski nie widziano od lat. Kilkadziesiąt centymetrów śniegu i kolejne kilkadziesiąt...

zobacz więcej

Nad Europą w dalszym ciągu dominują niże z układami frontów atmosferycznych. Północne regiony Polski znajdują się na skraju niżu z rejonu Zatoki Fińskiej, nad pozostałym obszarem kraju rozbuduje się słaby klin wyżowy. Z północnego zachodu napływa chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 993 hPa i będzie się wahać.

Intensywne opady śniegu na Pomorzu


Niedziela przyniosła ujemne temperatury niemal w całym kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że termometry pokażą od -6 na Podkarpaciu, przez -4 na wschodzie i w centrum, do -1 na zachodzie. Dodatnie temperatury jedynie nad morzem, gdzie w ciągu dnia będą 2 stopnie Celsjusza.

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski mówi, że opady śniegu obejmą mniejszy obszar kraju niż jeszcze w sobotę i nie będą aż tak intensywne. Na wschodnim wybrzeżu i Pomorzu prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej lokalnie o 15 cm – obowiązują alerty pierwszego stopnia do poniedziałkowego poranka dla Trójmiasta, Półwyspu Helskiego i Kaszub. W niedzielę w Warszawie na ogół pogodnie. Temperatura maksymalna -2 st. Celsjusza; wiatr słaby i umiarkowany, powieje z południowego-zachodu.

Nawet 18 stopni mrozu


Mróz zaznaczy się bardziej w nocy z niedzieli na poniedziałek: miejscami na południu, wschodzie oraz w centrum kraju marznące mgły, ograniczające widzialność lokalnie do 100 m.

Temperatura minimalna od -16 st., -15 st. na południu, około -11 st. w centrum do -6 st., -5 st. na północny, na wybrzeżu około -3 st.; w kotlinach karpackich spadek temperatury do -18 st. Na północy i północnym wschodzie wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni, lokalnie powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognoza pogody – poniedziałek 1 lutego


Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, poniedziałek będzie jeszcze chłodniejszy. Przeważać będzie niewielkie zachmurzenie, gdzieniegdzie na ogół słabe opady śniegu.

Rano lokalnie mogą utrzymywać się marznące mgły ograniczające widzialność do 400 m. Temperatura maksymalna od -8 st., -6 st. na wschodzie do -2 st. na zachodzie i miejscami na północy, na wybrzeżu około 0 st. Wiatr słaby i umiarkowany, choć w Sudetach jego porywy sięgnął nawet 60 km/h, powodując zamiecie śnieżne.

Zobacz także: Ekstremalna fala mrozu powraca. Prognoza długoterminowa – luty 2021

W stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przejściowymi rozpogodzeniami. Termometry pokażą maksymalnie 5 stopni poniżej zera. Wiatr słaby, z kierunków południowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej