RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

500 plus. „Aż 108 tysięcy wsparcia na jedno dziecko”

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przedstawiła dane (fot. PAP/Rafał Guz)
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przedstawiła dane (fot. PAP/Rafał Guz)

Od początku trwania programu „500 plus” do rodzin trafiło już 134,4 mld zł – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – Świadczenie przysługuje od narodzin aż do ukończenia przez dziecko 18 lat. Oznacza to w sumie aż 108 tys. zł wsparcia na jedno dziecko – dodała.

Nowe przywileje dla honorowych dawców krwi i osocza

zobacz więcej

W 2021 r. następuje zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Wnioski o świadczenie na nowy okres będzie można składać online już od 1 lutego, a drogą tradycyjną – od 1 kwietnia.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, od 2021 r. prawo do świadczenia wychowawczego w ramach programu „Rodzina 500 plus” będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca 2021 r., wnioski będzie można składać już od 1 lutego drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS. Z kolei złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, będzie możliwe od 1 kwietnia br.

Szefowa MRiPS wskazuje, że program „Rodzina 500 plus” to przede wszystkim inwestycja w przyszłość dzieci, ale też poprawa bieżącej sytuacji rodzin.

Potrzeba blisko 10 mln zł na terapię dla Olgi. W pomoc włączyła się para prezydencka

Potrzeba 9,5 mln zł na lek dla niespełna dwuletniej dziewczynki, która cierpi na SMA typu drugiego. W pomoc włączyła się para prezydencka. Agata...

zobacz więcej

Świadczenie otrzymuje 6,6 mln dzieci


– Świadczenie przysługuje od narodzin aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Oznacza to w sumie aż 108 tys. zł wsparcia na jedno dziecko. Od początku trwania programu, czyli od kwietnia 2016 r. do końca roku 2020 do rodzin trafiło już 134,4 mld zł, a świadczenie otrzymuje co miesiąc blisko 6,6 mln dzieci. To najlepiej pokazuje skalę naszych działań na rzecz polskich rodzin – podkreśla Maląg.

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku – a więc z zachowaniem ciągłości wypłaty świadczenia.

W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w okresie od 1 do 31 maja danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku. Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku.

Resort wskazuje, że złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

Czytaj więcej: Zmiany w programie 500 Plus w 2021 roku. Od kiedy można składać wnioski?

źródło:

Zobacz więcej