RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Organizował zamachy na WTC, dostanie szczepionkę szybciej niż weterani

Chaled Szejk Mohammed to jeden z głównych organizatorów zamachów z 11 września (fot. Mai/The LIFE Images Collection/Getty Images)
Chaled Szejk Mohammed to jeden z głównych organizatorów zamachów z 11 września (fot. Mai/The LIFE Images Collection/Getty Images)

Pakistański terrorysta Chaled Szejk Mohammed, pomysłodawca i główny organizator zamachów na World Trade Center z 11 września 2001 r., może niedługo otrzymać pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Nowojorczycy nie kryją oburzenia, ponieważ ze względu na ograniczoną liczbę szczepionek, w USA również obowiązuje program kolejności szczepień. – To niewybaczalne i nieamerykańskie, że prezydent Joe Biden postanowił potraktować priorytetowo skazanych terrorystów przed bezbronnymi amerykańskimi seniorami lub weteranami – powiedziała Elise Stefanik z Partii Republikańskiej.

Biden anulował zakaz wspierania organizacji aborcyjnych

Prezydent USA Joe Biden anulował zakaz wspierania przez Stany Zjednoczone organizacji międzynarodowych wykonujących zabiegi przerywania ciąży lub...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Sprawę opisuje portal amerykańskiego dziennika „New York Post”. Jak czytamy, w piątek Pentagon potwierdził, że osadzeni w więzieniu na terenie bazy Guantanamo Bay otrzymają szczepionkę przeciwko COVID-19. Wśród nich jest jeden z głównych organizatorów zamachów z 11 września.

Rzecznik Departamentu Obrony poinformował, że podpisano już dokument, zgodnie z którym szczepionki będą „oferowane wszystkim zatrzymanym i więźniom”. Pierwsze dawki osadzeni będą mogli otrzymać już w przyszłym tygodniu. Tak jak w każdym przypadku, szczepionki będą dobrowolne.

Nowojorski strażak: Teatr absurdu


Informacja wywołała oburzenie wśród nowojorczyków, zwłaszcza wśród tych, którzy przeżyli zamachy sprzed 19 lat bądź pomagali ratować poszkodowanych. – To śmieszne, co otrzymujemy od naszego rządu. Podadzą szczepionkę tym zwyrodnialcom z Guantanamo Bay zanim otrzymają ją obywatele USA; to jest teatr absurdu – mówi Thomas Von Essen, który 11 września 2001 r. pełnił funkcję komisarza straży pożarnej. Tego dnia zginęło 343 strażaków.

Oburzenia nie kryje również John Feal, prezes nowojorskiej Fealgood Foundation, która pomaga byłym ratownikom i robotnikom ze Strefy Zero. W następstwie wydarzeń z 11 września cierpi obecnie na różne choroby. Do tej pory nie otrzymał szczepionki przeciw COVID-19.

„Lustracja” administracji, spór z SN. Liberalno-lewicowy program Bidena

W pierwszych dniach urzędowania Joe Biden podjął bezprecedensową liczbę rozporządzeń, które anulowały szereg decyzji Trumpa. – Biden będzie...

zobacz więcej

– Fakt, że społeczność z 11 września nie może jeszcze otrzymać szczepionki, a terroryści mogą pokazuje, jak zacofany jest nasz rząd. To najbardziej absurdalna rzecz, jaką kiedykolwiek słyszałem. To zniewaga dla ludzi, którzy (…) zostali zabici oraz tych, którzy miesiącami pracowali wśród gruzów i są teraz chorzy – powiedział dziennikowi „New York Post”.

Feal zwrócił uwagę, że przeciętny ratownik miał w dniu zamachów ok. 38 lat. Obecnie ma 58-59 lat, czyli znajduje się poniżej granicy wiekowej kwalifikującej na tym etapie na szczepienie w Nowym Jorku.

„To policzek wymierzony rodzinom ofiar”


Redakcja rozmawiała również z Brianem Sullivanem, emerytowanym agentem ds. bezpieczeństwa w Federalnej Administracji Lotnictwa. Mężczyzna mówi, że ma 75 lat i nie zaszczepił się jeszcze przeciwko COVID-19. Fakt, że niedługo pierwszą dawkę może otrzymać Chaled Szejk Mohammed nazywa „policzkiem wymierzonym rodzinom ofiar z 11 września”.

– W tym roku wypada 20. rocznica (zamachów – red.), a terroryści wciąż przebywają w Guantanamo. Teraz damy im jeszcze szczepionkę przeciwko COVID-19. To po prostu szalone – mówi Sullivan.

– To niewybaczalne i nieamerykańskie, że prezydent Joe Biden postanowił potraktować priorytetowo skazanych terrorystów przed bezbronnymi amerykańskimi seniorami lub weteranami – powiedziała z kolei Elise Stefanik z Partii Republikańskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej