RAPORT

Pogarda

Aborcja w Polsce po wyroku TK. Co zmieniło się w prawie aborcyjnym?

Co zmienił wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji? (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Co zmienił wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji? (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Wraz z publikacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw zmieniło się prawo aborcyjne w Polsce. Orzeczono, że aborcja w przypadku stwierdzenia ciężkiej wady płodu jest niezgodna z Konstytucją. Dotychczas była to jedna z trzech przesłanek, które dopuszczały aborcję. W uzasadnieniu sędziów TK pozostawiono jednak pewną furtkę interpretacyjną. Co oznacza wyrok Trybunału i kiedy aborcja w Polsce jest legalna?

Broniarczyk z „Aborcyjnego Dream Teamu” chwali się aborcjami w 6. miesiącu ciąży

„To manipulowanie nastrojami społecznymi a nie rzetelne dziennikarstwo” – komentuje materiał TVN24 o aborcji w Polsce Natalia Broniarczyk....

zobacz więcej

Pisemne uzasadnienie do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. opublikowano w środę na stronie TK.

Niekonstytucyjny przepis dot. aborcji


Dotąd aborcję dopuszczano w trzech przypadkach:

• gdy ciąża stanowiła zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety;

• gdy zachodziło uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego (gwałtu, kazirodztwa czy pedofilii);

gdy istniało duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu;

Właśnie ten ostatni przepis Trybunał uznał za niekonstytucyjny. „Prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu nie jest wystarczające dla dopuszczalności pozbawienia życia człowieka w okresie prenatalnym; samo wskazanie na potencjalne obciążenie dziecka wadami ma charakter eugeniczny” – wynika z uzasadnienia wyroku TK.

Aborcyjna międzynarodówka już liczy zyski. Koniec z pro-life w Białym Domu

Niedługo musiały czekać środowiska proaborcyjne na „prezent” od amerykańskiego prezydenta elekta. Podkreślający na każdym kroku swój katolicyzm,...

zobacz więcej

W uzasadnieniu wyroku TK zapisano jednak, że aborcja jest dopuszczalna w przypadku, gdy „duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu wiąże się z zagrożeniem dla życia i zdrowia matki”.

Co oznacza wyrok Trybunału Konstytucyjnego?


Taki zapis stanowi pewną furtkę w interpretacji tego, co w praktyce oznacza zagrożenie dla zdrowia matki w przypadku wystąpienia wady letalnej.

Tym samym po wyroku TK aborcja może być dokonana:

• gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety;

• gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego (gwałtu, kazirodztwa czy pedofilii);

gdy duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu wiąże się z zagrożeniem dla życia i zdrowia matki.

Zobacz także: Dlaczego dopiero teraz opublikowano uzasadnienie wyroku TK ws. aborcji? Znamy przyczynę

Odpowiedzialność karna


TK przypomniał też, że żaden przepis nie przewiduje odpowiedzialności karnej matki za przerwanie ciąży – matka nie podlega odpowiedzialności karnej za dokonaną aborcję.

Konsekwencje prawne mogą zostać wyciągnięte jedynie wobec osób, które dokonały aborcji (lekarza), pomagały lub nakłaniały do przerwania ciąży.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej